Steaua a pierdut derbyul intr-un meci incendiar: Steaua - Resita 24-26!

Steaua UCM Resita Handbal
Data publicarii: Vineri 05 Martie 2010, 20:16
Data actualizarii: Vineri 05 Martie 2010, 20:20

UCM Resita a invins vineri, in deplasare, cu scorul de 26-24 (11-14) pe Steaua in derby-ul etapei a XIX-a a Ligii Nationale.

Stelistii au inceput partida la conducere, 2-0 (min. 2), dar au fost depasiti apoi de jucatorii resiteni, care s-au detasat la 8-5, dupa 16 minute de joc. Spre finalul primei reprize, Steaua a revenit din nou pe tabela, mai intai egaland, 8-8 (min. 19) si apoi preluand conducerea, 12-9 (min. 26). La pauza: 14-11.

UCM a intors soarta jocului in primele zece minute ale reprizei secunde, 17-18, dar nu a reusit sa ramana la „timona”. Steaua a revenit, 20-18 (min. 44), insa UCM Resita nu a cedat, 21-24 (min. 54). Stelistul Ionut Georgescu a fost eliminat doua minute pentru proteste la adresa unei decizii de arbitraj, iar din acel moment echipa sa nu a mai gasit resurse sa lupte pentru victorie, cedand nu doar victoria de pe teren propriu, ci si sansa de a urca pe locul secund. Finalul a fost incendiar, dupa ce stelistii au fost penalizati cu fault in atac, contestat de banca tehnica si public, dar soarta partidei nu a mai putut fi intoarsa. Scor final, 24-26, iar UCM Resita aduna 28 de puncte, pe locul doi (cu un meci mai putin disputat), in timp ce Steaua ramane pe locul trei, cu 25 puncte, la 7 de liderul HCM Constanta.

Marcatori:
Steaua – Stavrositu 6 goluri, Rapciuga 5, Cian 4, Georgescu 3, Stamate 2, Mazilu 2, Savenco 1, Manea 1.

UCM- Ghionea 7 goluri, Irimescu 6, Butulija 4, Ciubotariu 3, Petrea 2, Fenici 2, Tucanu 1, Rohozneanu 1.

Tot vineri, in cadrul aceleiasi runde s-a disputat meciul dintre CSM Satu Mare si „U” Transilvania Cluj, scor 34-33 (18-16).

Celelalte partide din cadrul rundei a XIX-a se vor juca dupa urmatorul program: HC Odorhei-Stiinta Bacau, Dinamo Bucuresti-Poli Timisoara (sambata), Rom Cri Brasov-CSU Suceava (duminica).

Ultimul meci din cadrul etapei este programat in 11 martie, intre HCM Constanta si Energia Pandurii Tg. Jiu, acesta fiind amanat deoarece campioana evolueaza duminica, in deplasare, cu Pick Szeged, in ultimul meci din grupa A a Ligii Campionilor.