VIDEO CSM Târgu Jiu - Rapid 26 - 31! Victorie fără emoții obținută de gruparea din Giulești

CSM Targu Jiu - Rapid Liga Florilor Rapid handbal Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 26 Februarie 2023, 16:24
Data actualizarii: Duminica 26 Februarie 2023, 17:25

Meciul dintre CSM Târgu Jiu  și Rapid, scor 26-31, a contat pentru etapa a 17-a din Liga Florilor și a fost ÎN DIRECT de Pro Arena și VOYO.

CSM Târgu Jiu - Rapid 26-31 (16-18)

Final 26-31

Min. 29: CSM Târgu Jiu - Rapid 26-29! Gazdele reușesc să le surprindă pe rapidiste cu un atac dus în centru și reduc diferența la trei goluri, după ce au fost conduse la cinci.

Min. 50: CSM Târgu Jiu - Rapid 23-27! Rapidistele duc un atac rapid și se distanțează pentru prima oară în această repriză la patru goluri. Antrenorul gazdelor a cerut time-out.

Min. 49: CSM Târgu Jiu - Rapid 23-26! Estavana Polman marchează pentru Rapid de la linia de șapte metri.

Min. 47: CSM Târgu Jiu - Rapid 22-25! După un start de repriză în care gazdele au reușit să se apropie pe tabelă, giuleștenele au apăsat pedala de accelerație și-au depărtat la trei lungimi de adversare.

Min. 31: Start în repriza secundă!

PAUZĂ! După un început cu goluri marcare la foc continuu, în partea a doua a primei reprize defensivele au ieșit la rampă. Carlos Viver a mizat după 16 minute pe Estavana Polman, care a ordonat atacurile campioanei. Replica gazdelor a avenit în multe acțiuni din partea Angelei Pușcaș.

Min.30 CSM Târgu Jiu - Rapid 16-18 Kanor marchează pe final de primă repriză.

Min.29 CSM Târgu Jiu - Rapid 16-17 Pușcaș marchează cu o aruncare întoarsă.

Min.26 CSM Târgu Jiu - Rapid 15-15 Apărarea campioanei își arată fragilitatea și gazdele găsesc breșe la fiecare atac.

Min.22 CSM Târgu Jiu - Rapid 12-13 Defensivele duc greul în meciul de la Târgu Jiu. Polman aduce un strop de creativitate pe linia de 9 metri.

Min.17 Carlos Viver a introdus-o pe olandeza Estavana Polman pentru a ordona atacul campioanei.

Min.16 CSM Târgu Jiu - Rapid 10-10 Gazdele egalează la jumătatea reprizei.

Min.15 CSM Târgu Jiu - Rapid 9-10 Campioana se precipită în atac, Kanor e anticipată și, în urma unui contratac, gazdele înscriu tot prin Coteț.

Min.12 CSM Târgu Jiu - Rapid 7-9 Coteț marchează de pe inter dreapta în urma unei pătrunderi pe un culoar liber.

Min.8 CSM Târgu Jiu - Rapid 5-6 Buceschi leagă două reușite pentru Tâgu Jiu. Pușcaș reduce din diferență.

Min.5 CSM Tâgu Jiu - Rapid 2-4 Pușcaș e eliminată două minute, Buceschi nu greșește de la 7 metri.

Min.3 CSM Târgu Jiu - Rapid 2-3 Pușcaș marchează pentru gazde.

Min.1 CSM Târgu Jiu - Rapid 0-2 Kanor deschide scorul, Buceschi fructifică un contratac purtat în mare viteză. Start pefect al campioanei.

A început meciul!

Echipa condusă de Carlos Viver e pe locul al treilea în campionat, cu 37 de puncte după 16 meciuri, în timp ce gazdele ocupă locul 10, cu 18 puncte după 16 partide.

Meciul de azi ar putea fi ultimul pentru Viver la Rapid.

Pe 7 septembrie, în ultimul meci direct, Rapid a învins, scor 28-25.

Joi, 23 februarie, CSM Târgu Jiu a obținut, în premieră, calificarea în sferturile de finală ale Cupei României. În meciul care a contat pentru optimile de finală din Cupa României Râureni, echipa pregătită de Liviu Andrieș a trecut de CS Măgura Cisnădie, scor 27-24, la pauză 14-13.

CSM Tg. Jiu

Portari: Ekaterina Dhzukeva, Alina Ciuchiatu, Elena Marica-Bercu, Cristina Popovici

Extreme: Vanessa Predescu, Mădălina Pal, Daniela Necula, Florența Ilie, Cristina Boian

Pivoți: Bianca Chiriță, Ana Ciolan, Angela Cioca

Linia de 9 metri: Alexandra Gavrilă, Sabine Klimek, Oana Bucă, Valentina Toader, Irina Zinatulina, Iulia Andrei, Katarina Pavlovic

Antrenor: Liviu Andrieș