Naționala României a învins Argentina! La handbal

Echipa Nationala de Handbal Masculin Argentina Nicolae Ungureanu Nicusor Negru Xavi Pascual Handbal
Data publicarii: Sambata 07 Ianuarie 2023, 08:19
Data actualizarii: Sambata 07 Ianuarie 2023, 08:21

”Tricolorii” lui Xavi Pascual participă în aceste zile la un turneu în Spania, alături de trei echipe calificate la Campionatul Mondial.

Naţionala masculină de handbal a României a învins echipa Argentinei cu scorul de 31-26 (18-11), vineri, la Benidorm, în al doilea său meci din cadrul turneului la care participă în Spania.

România, fără probleme cu Argentina: a condus de la început până la sfârșit

România a condus în acest meci de la un capăt la altul, în faţa unei formaţii care va evolua la Mondialul de luna aceasta.

Tricolorii au avut 4-1 (min. 5), apoi au condus cu 7-4 (10) şi 9-6 (15), argentinienii s-au apropiat la doar două goluri, 10-8 (20), dar România a avut un final excelent de repriză, intrând la pauză cu un avantaj de şapte goluri, 18-11, potrivit site-ului Federaţiei spaniole de handbal.

În repriza secundă, diferenţa a crescut la nouă goluri, 22-13 (35), apoi a fost 27-19 (45), pentru ca în cele din urmă România să câştige la cinci goluri, cu 31-26.

Nicușor Negru și Nicolae Ungureanu au marcat cele mai multe goluri

Golurile echipei României, antrenată de spaniolul Xavi Pascual, au fost reuşite de Nicuşor Negru (5), Nicolae Ungureanu (5), Bogdan Buguleţ (4), Alexandru Tărîţă (4), Dan Racoţea (3), Alexandru Ghivil (2), Tudor Botea (2), Gabriel Cumpănici (2), Robert Nagy (1), Dan Vasile (portar - 1), Andrei Buzle (1), Daniel Stanciuc (1).

Pentru sud-americani au înscris Federico Pizarro (6), Ignacio Pizarro (4), James Lewis Parker (4), Pablo Simonet (3), Lucas Moscariello (2), Pedro Martinez Cami (2), Facundo Cangiani (2), Gonzalo Carro (1), Ramiro Martinez (1), Fabrizio Casanova (1).

Primul meci al ”tricolorilor”, un dezastru: 29-42 cu Spania

Joi, în primul meci, România a fost surclasată de Spania cu 42-29 (23-16).

Tot vineri, Spania a dispus de Bahrain cu 34-21 (18-13). Sâmbătă sunt programate partidele România - Bahrain (ora 16:45) şi Spania - Argentina (19:00).

În afara României, celelalte trei echipe vor participa la Campionatul Mondial găzduit de Polonia şi Suedia (11-29 ianuarie). (Agerpres)