VIDEO EXCLUSIV Minaur Baia Mare - CSM București 20-26. "Tigroaicele" sunt neînvinse în campionat. Cristina Neagu, 10 goluri

Minaur Baia Mare - CSM Bucuresti CSM Bucuresti Handbal Liga Florilor Minaur Baia Mare Handbal
Data publicarii: Miercuri 19 Octombrie 2022, 18:14
Data actualizarii: Miercuri 19 Octombrie 2022, 18:46

Minaur Baia Mare - CSM București 20-26 (10-11), partidă din etapa a șaptea, a fost LIVE pe Pro Arena și VOYO.

Minaur Baia Mare - CSM București 20-26 (10-11)

• Cristina Neagu a încheiat meciul cu 10 goluri - cea mai bună marcatoare a "Tigroaicelor". Pentru gazde cele mai multe goluri au fost reușite de Cazanga și Raluca Tudor, ambele cu câte patru goluri.

Min.60 Minaur - CSM București 20-26 Partida din Sala Lascăr Pană din Baia Mare se încheie cu forcingul Cristinei Neagu. Mult mai sigure în defensivă, elevele lui Adrian Vasile n-au mai lăsat breșe în apărare.

Min.58 Minaur - CSM București 20-24 Laura Glauser parează o aruncare dificilă a Evei Kerekes.

Min.55 Minaur - CSM București 20-23 Meciul devine palpitant pe final. Gazdele încearcă să egaleze, dar o pierd pe angoleza Magda Cazanga - accidentată / Neagu păstrează diferența de trei goluri, cu o aruncare devastatoare, de pe primul pas, de la aproximativ 9 metri.

Min.54 Minaur - CSM București 19-22 Ana Maria Tănăsie ratează o lovitură de la 7 metri.

Min.50 Minaur - CSM București 19-21 Gazdele se apropie la doar două goluri și speculează atac de atac fiecare culoar din defensiva fragilă a CSM-ului. Andreea Popa înscrie superb pentru Baia Mare.

Min.49 Minaur - CSM București 17-21 Magda Cazanga înscrie cu o aruncare pe la șold, în aplauzele fanilor din Sala Lascăr Pană.

Min.44 Minaur - CSM București 16-20 Ana Maria Tănăsie înscrie pentru gazde din lovitură de la 7 metri.

Min.36 Minaur - CSM București 13-16 Raluca Tudor înscrie din inter dreapta, printr-o aruncare cu dreapta, direct sub transversală.

Min.33 Minaur - CSM București 12-15 Neagu marchează cu o aruncare din săritură, direct în vinclu.

Min.31 Minaur - CSM București 10-12 Dembele înscrie primul gol al reprizei secunde, cu o aruncare imparabilă.

A început repriza a doua!

Min.30 Minaur - CSM București 10-11 Final de repriză. Tudor (3) a fost cea mai bună marcatoare pentru gazde în prima repriză. De partea cealaltă, Neagu a înscris cele mai multe goluri pentru CSM (3).

Min.29 Minaur - CSM Bucureși 10-11 Itana Cavlovic înscrie pentru gazde în ultimele secunde și Minaur intră la cabine doar cu un gol de recuperat.

Min.26 Minaur - CSM București 8-11 Ema Ramusovic mărește avansul oaspetelor.

Min.18 Minaur - CSM București 6-8 Raluca Tudor înscrie pentru gazde și mai reduce din diferență. Davidsen e în zi de grație și închide poarta bucureștencelor.

Min.16 Minaur - CSM București 5-7 În inferioritate numerică, CSM București înscrie prin Alexandra Dindiligan, din extrema stângă.

Min.15 Minaur - CSM București 5-6 Gazdele vor juca în superioritate numerică după ce Dembele a fost eliminată pentru două minute.

Min.12 Minaur - CSM București 5-6 Ana Maria Tănăsie înscrie din lovitură de la 7 metri.

Min.10 Minaur - CSM București 3-5 Cristina Neagu înscrie din nou pentru ocupanta locului secund în Liga Florilor. Căpitanul naționalei aruncă violent, de la linia de 9 metri.

Min.7 Minaur - CSM București 3-4. Cristina Neagu înscrie pentru echipa lui Adi Vasile

A început meciul din Sala Lascăr Pană!

Știrea inițială

Meci din etapa a șaptea a Ligii Florilor care se anunță extrem de spectactulos, în această după-amiază, ultimul pentru cele două combatante înaintea Campionatului European care debutează pe 4 noiembrie.

Echipa lui Adi Vasile poate urca pe primul loc în clasament după meciul de marți după-amiază. „Tigroaicele” sunt la doar două puncte de liderul Gloria Buzău.

Cristina Neagu și colegele sale sunt pe locul al doilea după șase etape, cu 16 puncte, golaveraj 206-161, în timp ce Minaur Baia Mare ocupă poziția a opta, cu nouă puncte tot după atâtea partide - 6 -, cu golaveraj 154 - 159.

Lider e Gloria Buzău, care în etapa a șaptea, pe 23 octimbrie, evoluează în deplasare, cu SCM Craiova, de la 15:45.

Gloria Buzău a strâns după șase etape 18 puncte (golaveraj 181-149).