VIDEO EXCLUSIV Dramatic! Victorie cu gol în ultima secundă: SCM Râmnicu Vâlcea - Rapid 37-36, în cel mai spectaculos meci al campionatului

SCM Ramnicu Valcea - Rapid Rapid SCM Ramnicu Valcea Handbal
Data publicarii: Miercuri 19 Octombrie 2022, 20:18
Data actualizarii: Miercuri 19 Octombrie 2022, 21:12

SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus miercuri seara cu un gol în ultima secund, scor 37-36 în partida cu Rapid, din etapa a șaptea a Ligii Naționale de handbal feminin.

SCM Râmnicu Vâlcea - Rapid 37-36 (18-16)

FINAL de meci senzațional! Vâlcea s-a impus cu un gol în ultima secundă marcat de Jovana Kovacevic, după ce antrenorul gazdelor, Bent Dahl, solicitase time out la 36-36, cu opt seunde înainte de expirarea timpului regulamentar de joc.

Min.59 Vâlcea - Rapid 36-36 Marta Lopez egalează cu 30 de secunde înainte de final.

Min.57 Vâlcea - Rapid 34-34 Finalul cu goluri la foc continuu e unul spectaculos. Rapidistele egaleazăl 34-34 cu trei minute înainte de final.

Min.54 Vâlcea - Rapid 31-30 Marchează Korsos pentru Rapid.

Min.51 Vâlcea - Rapid 31-28 De Jong marchează al șaselea său gol în partida de la Vâlcea!

Min.49 Vâlcea - Rapid 29-26 Yanja Asanin marchează pentru Vâlcea!

Min.44 Vâlcea - Rapid 24-23 Kovacevic marchează pentru gazde.

Min.34 Vâlcea - Rapid 21-19 Elghaoui aruncă precis și menține un avans de două goluri.

Min.31 Vâlcea - Rapid 19-16 A început repriza a doua!

Min.30 Vâlcea - Rapid 18-16 Campioana nu a mai avut soluții în ultimele trei minute din prima repriză, iar Vâlcea a întors scorul de o manieră fantastică. Agresive în defensivă, gazdele au mărit viteza de circulație a mingii șli le-au surprins pe elevele lui Viver, revenind de la un ecart de -5 la +2.

• Asma Elghaoui (6) a fost cea mai bună marcatoare pentru Vâlcea.
  • Sorina Grozav (4) a marcat cele mai multe goluri pentru Rapid.

Min.26 Vâlcea - Rapid 15-15 Vâlcea egalează prin Daniela De Jong, de pe inter stânga.

Min.24 Vâlcea - Rapid 12-14 Asma Elghaoui e de neoprit și "leagă" două goluri.

• VIDEO Gol spectaculos marcat de Elghaoui

Min.22 Vâlcea - Rapid 10-14 Glybko nu ratează de la 7 metri.

Min.17 Vâlcea - Rapid 9-10 Glybko înscrie pentru Vâlcea din aruncare de la 7 metri.

Min.14 Vâlcea - Rapid 8-9 Levchenko marchează pentru gazde și reduce avansul rapidistelor la un singur gol.

Min.8 Vâlcea - Rapid 5-4 Irina Glybko le aduce pentru prima dată pe gazde în avantaj.

Min.5 Vâlcea - Rapid 3-3 Elghaoui înscrie și egalează pentru gazde.

Min.2 Vâlcea - Rapid 0-2 Korsos și Sorina Grozav marchează primele goluri pentru campioana en-titre.

A început meciul din Sala Traian!

Știrea inițială!

SCM Rm. Vâlcea și Rapid joacă azi, de la ora 18:45, în derby-ul rundei a șaptea din Liga Florilor, partidă tranmisă în direct pe Pro Arena și VOYO.

Rapid se situează pe locul patru după șase etape, cu 13 puncte, golaveraj 178-168, în timp ce Vâlcea ocupă poziția a cincea, cu 10 puncte după șase runde, golaveraj 199-187.

Rapid s-a impus în ambele meciuri directe din sezonul trecut, cu 33-27 acasă și 35-27 la Vâlcea. După ultimul joc menționat formația spaniolului Carlos Viver a cucerit titlul de campioană în Liga Florilor. SCM a învins Rapid anul trecut în Cupa României (41-39 după prelungiri).