VIDEO Liga Florilor a dat 4 campioane mondiale și 10 semifinaliste la 2023 World Women's Handball Championship! CSM București, în top

Laura Glauser CSM Bucuresti Grace Zaadi Laura Flippes Orlande Kanor Handbal Campioana mondială Laura Flippes este coechipieră la CSM București cu Cristina Neagu și Crina Pintea
Data publicarii: Luni 18 Decembrie 2023, 09:57
Data actualizarii: Luni 18 Decembrie 2023, 10:04

Franța a câștigat Campionatul Mondial de handbal feminin desfășurat în cele trei țări scandinave, clasate toate pe podium: Norvegia, Danemarca și Suedia.

Echipa Franţei a câştigat Campionatul Mondial de handbal feminin din Danemarca, Norvegia şi Suedia după ce a învins Norvegia cu scorul de 31-28 (20-17), în finala desfăşurată duminică la Herning (Danemarca).

Franţa, campioana olimpică en titre, şi-a trecut în palmares al treilea său titlu mondial, după cele din 2003 şi 2017, iar Norvegia rămâne cu patru titluri mondiale.

Pentru Franţa au marcat Léna Grandveau 5 goluri, Tamara Horacek 5, Chloé Valentini 4, Orlane Kanor (CS Rapid Bucureşti) 4, Sarah Bouktit 3, Estelle Nze Minko 3, Laura Flippes (CSM Bucureşti) 2, Alicia Toublanc 2, Pauletta Foppa 1, Lucie Granier 1, Méline Nocandy 1.

Laura Glauser (CSM Bucureşti) a reuşit 4 intervenţii (20%), iar Hatadou Sako a avut tot 4 (25%).

Medaliile de bronz au fost obţinute de Danemarca, victorioasă cu scorul de 28-27 (10-12) în finala mică disputată contra Suediei, tot la Herning.

România s-a clasat pe locul 12 la acest Campionat Mondial, dar Liga Florilor a trimis nu mai puțin de 10 jucătoare în semifinale, 4 dintre ele devenind campioane mondiale!