Data publicarii: Sambata 03 Aprilie 2010, 10:22
Data actualizarii: Sambata 03 Aprilie 2010, 19:51
Campioana Romaniei a ratat calificarea in sferturile Ligii Campionilor. Veszprem a invins cu 27-26, in returul care a avut loc in Ungaria. In tur, HCM a pierdut cu 23-27.

Returul de la Veszprem nu a avut istoric in prima parte (12-3, min 22). MKB a facut tot ce a vrut pe teren, sustinuta de peste 6000 de fani din tribune, si chiar daca a avut o sincopa inaintea pauzei, nemarcand timp de 7 minute (de la 12-3, la 12-7), si-a impus suprematia.

HCM Constanta a reusit sa mai limiteze din proportiile scorului (14-10, min. 31 si 26-23, min. 55), avand o repriza secunda mult mai buna, dar nu a putut intoarce soarta meciului, in fata mult mai experimentatei adversare. Totusi, campioana Romaniei a iesit cu fruntea sus din Liga Campionilor, atingand in premiera pentru o echipa din tara noastra faza eliminatorie a optimilor de finala.

Marcatorii HCM Constanta au fost Toma 9 goluri, Csepreghi 5, Dimache 4, Mocanu 2, Sabou 2, Muresan 2, Buricea 1, Pavlovici 1, in timp ce pentru MKB Veszprem s-au remarcat Perez 6 goluri, Eklemovic si Sesum, cate 5.

Extrema Laurentiu Toma si-a incheiat reprezentatia personala in Liga Campionilor, cu 90 goluri marcate, in primii trei marcatori ai competitiei, in aceasta faza.
In tur, HCM a pierdut pe teren propriu, cu 23-27. La returul din Veszprem, constantenii au fost insotiti si de Petre Cozma, tatal fostului pivot Marian Cozma, delegatia romana depunand coroane de flori la soclul statuii ridicate in fata salii, in memoria handbalistului ucis in tara vecina, in 8 februarie 2009.

MKB Veszprem s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, programate tot in sistemul tur-retur, intre 21-25 aprilie (turul), respectiv 28 aprilie-2 mai (returul).