VIDEO CSM Constanța - Minaur Baia Mare 32-35! A fost „ploaie” de goluri la în direct la PRO ARENA și pe VOYO

CSM Constanta Handbal Minaur Baia Mare Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 12 Februarie 2023, 18:30
Data actualizarii: Duminica 12 Februarie 2023, 23:30

CS Minaur Baia Mare a învins-o în deplasare pe CSM Constanţa cu scorul de 35-32 (18-11), duminică, în derby-ul etapei a 17-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.

CSM Constanța - Minaur Baia Mare 32-35 (11-18)

Minaur a făcut o primă repriză excelentă, intrând la pauză cu un avans de şapte goluri (18-11). Gazdele au revenit în repriza secundă şi au reuşit să se apropie maximum la două goluri (32-34).

Milan Kotrc şi Robert Nagy au fost cei mai buni de la oaspeţi, cu 9 goluri fiecare, Stevan Vujovic a înscris 5 goluri, iar Călin Căbuţ 4.

Vitali Komogorov a reuşit 8 goluri pentru constănţeni.

Meciurile din campionatul național de handbal masculin sunt transmise în direct de Pro Arena și VOYO.

Clasament

1. CS Dinamo Bucureşti 54 puncte (18 jocuri)
  2. CS Minaur Baia Mare 39 (17)
  3. CSM Constanţa 38 (17)
  4. CSM Bucureşti 36 (17)
  5. CSA Steaua Bucureşti 34 (17)
  6. CSM Focşani 33 (17)

FINAL (32-35)

Min. 50: CSM Constanța - Minaur Baia Mare 25-28! După ce au fost conduse autoritat aproape tot meciul, gazdele s-au apropiat la doar trei goluri.

Min. 40: CSM Constanța - Minaur Baia Mare 15-24! Oaspeții continuă jocul bun și în repriza secundă.

Min 31: Start în repriza secundă!

PAUZĂ (11-18)

Min. 25: CSM Constanța - Minaur Baia Mare 10-15! Oapeții controlează autoritar partida.

Min. 15: CSM Constanța - Minaur Baia Mare 4-10! Băimărenii continuă jocul bun și se distanțează la șase puncte.

Min. 7: CSM Constanța - Minaur Baia Mare 1-5! Ocupanta locului trei în Liga Zimbrilor se distanțează pe tabelă.

Min. 1: A început partida!

CSM Constanța și Minaur Baia Mare se întâlnesc duminică, de la 17:30, într-o confruntare atractivă din runda a 17-a a Ligii Zimbrilor.

Partida din Sala "Simona Amânar" din Constanța va fi condusă de T.Șerbu și A.Vasilescu, iar observator de joc va fi I.Barbu.

În ultima partidă directă, pe 17 septembrie, Minaur s-a impus acasă, în Sala "Lascăr Pană", scor 24-23 în fața grupării dobrogene.

Minaur e pe locul 3, cu 36 de puncte, în timp ce Constanța ocupă poziția a doua, cu 38 de puncte. Lider e Dinamo, cu 54 de puncte.