Spectacol total la Campionatul Mondial al Cluburilor! Real Madrid, victorie clară în fața lui Al Hilal

Real Madrid Al Hilal Campionatul mondial al cluburilor Fotbal extern
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 11 Februarie 2023, 23:17
Data actualizarii: Sambata 11 Februarie 2023, 23:17

Real Madrid s-a duelat cu Al-Hilal în finala Campionatului Mondial al Cluburilor, scor 5-3.

Echipa lui Carlo Ancelotti a făcut spectacol pe stadionul Moulay Abdallah din Rabat, însă nici gruparea arabă nu s-a lăsat mai prejos. Scorul a fost deschis de madrileni, în minutul 13, prin Vinicius Junior, din pasa lui Karim Benzema, iar apoi Fede Valverde a majorat avantajul pe tabelă, cinci minute mai târziu.

Al-Hilal a dat însă lovitura prin Marega, în minutul 26, stabilind și rezultatul la pauză. Jucătorii lui Ancelotti s-au întors însă cu „foame” de goluri, iar Benzema a marcat în minutul 54, urmat de Fede Valverde, patru minute mai târziu. Oaspeții au mai marcat o dată, prin Vietto, în minutul 63.

Vinicius Junior a fost cel care a închis tabela de marcaj, în minutul 69, din pasa lui Dani Ceballos.

Flamengo a câștigat „finala mică” împotriva lui Al Ahly

În finala mică, Flamengo s-a impus în fața lui Al Ahly, la capătul unui meci extrem de tensionat. Scorul a fost deschis din penalty de Barbosa, în minutul 11, dar Ahmed Abdelkader a egalat în minutul 38, stabilind și scorul la pauză.

În minutul 58, Maaloul a ratat penalty pentru Al Ahly în minutul 58. Ahmed Abdelkader a reușit să înscrie pentru a reduce din diferență, în minutul 60, însă nouă minute mai târziu, Abdullfatah a văzut cartonașul roșu direct. Flamengo a mai înscris de trei ori prin Barbosa și Pedro, care a reușit „dubla” și și-a adjudecat „finala mică”.