VIDEO EXCLUSIV CSM București - HC Zalău 38-22. "Tigroaicele" au făcut instrucție cu echipa lui Tadici. Meciul a fost LIVE pe Pro Arena și VOYO

CSM Bucuresti - HC Zalau CSM Bucuresti Handbal HC Zalau Liga Florilor Handbal
Data publicarii: Miercuri 07 Septembrie 2022, 18:26
Data actualizarii: Miercuri 07 Septembrie 2022, 22:25

CSM București - HC Zalău 38-22, meci din etapa a patra a Ligii Naționale, a fost în direct pe Pro Arena și VOYO.

CSM București - HC Zalău 38-22 (20-12)

CSM București s-a impus lejer în Sala Polivalentă, miercuri după amiază, scor 38-22 (20-12), contra echipei lui Gheorghe Tadici, HC Zalău.

De la vicecampioane s-au remarcat Mihaela Mihai 6 goluri, Pintea 6, Neagu 6, Sudakova 4, Niakate 4. De la învinse, cele mai bune marcatoare au fost Lazic şi Prykop 4, cu câte 3 goluri.

Campioana CS Rapid Bucureşti a câştigat destul de greu cu nou-promovata CSM Târgu Jiu, scor 28-25 (12-11), făcând diferenţa în ultimele zece minute. Eliza Buceschi (7 goluri), Sorina Grozav (6) şi Lorena Ostase (5) au fost cele mai bune de la învingătoare.

Cele două echipe bucureştene vor debuta în weekend în noul sezon al Ligii Campionilor, CSM urmând să joace acasă cu Krim Ljubljana (duminică), iar Rapid în deplasare cu Lokomotiva Zagreb (sâmbătă).

Clasamentul Ligii Naţionale

1. CSM Bucureşti 10 puncte (4 jocuri)

2. SCM Gloria Buzău 9 p (3 j)

3. SCM Râmnicu Vâlcea 7 p (3 j)

4. CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud 7 p (3 j)

5. CS Rapid Bucureşti 7 p (4 j)

Partida contând pentru etapa a patra a Ligii Florilor a fost transmisă în direct de Pro Arena și VOYO.

Min.60 CSM - Zalău 38-22 Final de meci. Gazdele se impun la finele unui joc controlat cu autoritate.

Min.57 CSM - Zalău 37-20 Gazdele construiesc cu luciditate fiecare atac și reușesc să găsească breșe în defensiva lui Gheorghe Tadici.

Min.50 CSM - Zalău 33-18 Davidsen parează aproape tot în poarta lui CSM, în timp ce Sudakova, extrema CSM-ului, marchează la foc continuu.

Min.40 CSM - Zalău 27-15 Forcing al gazdelor în repriza a doua. Elevele lui Adi Vasile se desprind la 12 goluri, se pare că Gheorghe Tadici nu a găsit o carte câștigătoare pentru a bloca linia de 9 metri a formației Primăriei București. Mihaela Mihai și Crina Pintea au ajuns fiecare la cinci goluri marcate.

A început repriza a doua! CSM - Zalău 21-13

Prima repriză a fost dominată de gazde care s-au distanțat treptat grație unui joc variat. Agresive pe faza de apărare și cu un portar - Glauser - în zi de grație (10 intervenții în prima repriză), CSM a marșat în prima parte a actului inaugural pe jocul cu pivotul, unde Crina Pintea, lansată chiar de Tadici în handbal, a fost de neoprit. Încet-încet, greutatea jocului a căzut pe brațul Cristinei Neagu, care a destabilizat defensivă Zalăului cu o serie de trei goluri în trei minute.

CSM a schimbat tactica în partea a doua a reprizei întâi și Mihaela Mihai, o extremă dreapta extrem de mobilă, a punctat de cinci ori până la final. De partea cealaltă, Lazic a fost principala marcatoare pentru trupa lui Tadici, cu patru goluri.

Min.30 CSM - Zalău 20-12. Se termină prima repriză!

Min.25 CSM - Zalău 17-10 Glauser apără aruncarea de la 7 m executată de Bujor și ajunge la un total de nouă intervenții.

Min.21 CSM - Zalău 15-9 Bucureștencele marchează de la 7 metri prin Zaadi. Zalăul joacă în dublă inferioritate numerică, dar și Tadici primește cartonaș galben.

Min.19 CSM - Zalău 14-9 Bucureștencele alternează jocul cu pivotul cu aruncările de la linia de 9 metri. Iese la rampă și Mihai, care ajunge la un total de trei reușite, egalând-o pe Cristina Neagu. Și Glauser, portarul echipei lui Adi Vasile, are o evoluție sigură.

Min.10 CSM - Zalău 7-4 Neagu nu poate fi anihilată de oaspete și marchează din nou.

Min.9 CSM - Zalău 6-4 Iese la rampă și Cristina Neagu, cu un trasor de la 9 metri, care se oprește în plasă.

Min.8 CSM - Zalău 5-4 Pintea le aduce în avantaj pe "Tigroaice" după ce oaspetele reușiseră egalarea (4-4) prin Iuliana Marin.

Min.4 CSM - Zalău 2-1 Relația cu pivotul funcționează perfect la CSM, Pintea marchează din nou.

Min.3 CSM - Zalău 1-1 Lazic restabilește egalitatea.

Min.2 CSM - Zalău 1-0 Crina Pintea deblochează tabela! CSM va miza mult pe relația dintre linia de 9 m și pivot, unul dintre punctele forte ale gazdelor. Pintea a fost lansată de Gheorghe Tadici

Min.1 A început meciul din Sala Polivalentă!

----------------------------------------------------------------

Partida transmisă de Pro Arena și VOYO va fi arbitrată de tandemul A.Georgescu / M.Moldoveanu din Constanța, iar observator al încleștării de la București va fi H.Belu.

În ultima etapă de campionat, CSM București a învins-o în deplasare pe Măgură Cisnădie, scor 34-25, într-o partidă transmisă în direct de Pro Arena și VOYO, în timp ce formația lui Gheorghe Tadici a câștigat confruntarea cu Dacia Mioveni, pe teren propriu, scor 29-27.

În ultimul meci direct jucat, sezonul trecut, la Zalău, HC a fost învinsă de CSM București, scor 24-26.

În clasamentul Ligii Florilor, după trei etape disputate, CSM București ocupă poziția a treia, cu șapte puncte, în timp ce formația lui Tadici se situează pe locul 10 cu trei puncte. Lider în campionatul României e Gloria Buzău (9 puncte), urmată de Vâlcea (7 puncte), cu golaveraj superior față de CSM București.