VIDEO EXCLUSIV FC Ballkani - CFR Cluj 1 - 1 | Campioana României smulge un punct, în prelungiri, în deplasarea din Kosovo

Live text: FC Ballkani - CFR Cluj
Data publicarii: Joi 08 Septembrie 2022, 21:40
Data actualizarii: Joi 08 Septembrie 2022, 21:49

CFR Cluj a obținut un punct în deplasarea din Kosovo, terminând la egalitate, scor 1-1, cu FC Ballkani.

Final

FC Ballkani - CFR Cluj 1-1! Final de meci. Partida se încheie la egalitate, ambele goluri fiind marcate în repriza a doua.

MIN '91
Gol

GOOOOL CFR Cluj! Scuffet șutează puternic până aproape de careul advers, iar Yuri egalează cu o lovitură de cap din 6 metri, după o gafă în apărarea adversă.

1-1
MIN '78
Ratare

Ocazie pentru CFR Cluj! Mihai Bordeianu șutează cu latul de la 18 metri, dar mingea trece mult pe lângă poartă.

MIN '65
Gol

GOOOOL FC Ballkani! Armend Thaci deschide scorul cu un șut puternic din marginea careului de 6 metri, după o fază spectaculoasă a echipei gazde.

1-0
MIN '52
Ratare

Ocazie pentru FC Ballkani! Korenica șutează de la mare distanță, însă Scuffet prinde fără emoții.

MIN '45
Inceput

FC Ballkani - CFR Cluj 0 - 0 | A început repriza secundă.

MIN '46
Final

FC Ballkani - CFR Cluj 0 - 0 | Final de primă repriză.

MIN '35
Ratare

Gazdele pun presiune pe campioana României, reușind să mențină posesia pentru mai multe minute. Un șut de la mare distanță a lui Krasniqi este prins, în siguranță, de Scuffet.

MIN '30
Ratare

Ocazie importantă pentru FC Ballkani! Krasniqi șutează la colțul lung, dar Scuffet respinge spectaculos, în lateral.

MIN '25
Ratare

Ocazie bună pentru CFR Cluj! Cvek șutează de la aproximativ 25 de metri, însă încercarea nu a fost suficient de puternică încât să-l surprindă pe Frasheri.

MIN '19
Ratare

Yuri recentrează cu capul, în urma unui corner, dar portarul advers iese din poartă și prinde mingea de lângă un jucător al celor de la CFR Cluj.

MIN '8
Ratare

Ocazie importantă pentru CFR Cluj! Șut excelent, aproape de vinclu, al lui Deac, de la marginea careului. Portarul advers respinge la limită în corner.

MIN '1
Inceput

FC Ballkani - CFR Cluj | A început meciul de la Kosovo, debutul în grupele Conference League.

Lineup

CFR Cluj: Scuffet - Braun, Yuri, Burcă, Camora - Boateng, Mistrati, Cvek - Deac, Yeboah, Roger

FC Ballkani: Frasheri - Thaci, Dellova, Jashanica, Thaqi, Korenica, Zyba, Emerllahu - Gripshi, Rrahmani, Krasniqi

08-09-2022 14:06

CFR Cluj și-a început parcursul european în primul tur preliminar din Champions League, cu Pyunik Erevan. Formația dirijată de Dan Petrescu a fost eliminată cu 2-3 la general și a continuat cu turul al doilea din Conference League.

În acest sens, ardelenii au trecut de Inter Escaldes lejer cu 4-1 la general și au continuat lupta cu Soligorsk în turul al treilea preliminar. CFR Cluj a învins gruparea din Belarus la limită cu 1-0 în Gruia.

În play-off-ul Conference League, trupa lui Dan Petrescu s-a întâlnit cu slovenii de la Maribor. Primul meci din dubla manșă a fost în deplasare, iar clujenii nici nu au marcat gol și nici nu au încasat.

Returul a contat pe deplin și a contat cel mai mult pentru CFR Cluj. Ardelenii s-au impus într-un final de vis, când Lovro Cvek a reușit să se impunî pe tabela de marcaj în minutul 90 cu o reușită de excepție.

CFR a picat, astfel, cu FC Ballkani, Sivasspor și Slavia Praga în grupele Conference League, în urma tragerii la sorți.