CSM București - Esjberg 29-29. "Tigroaicele", egalate în ultimul minut de daneze. Elevele lui Adi Vasile sunt în optimile Ligii Campionilor

CSM Bucuresti Cristina Neagu CSM Bucuresti - Esjberg Handbal Liga Campionilor Handbal
Data publicarii: Duminica 20 Februarie 2022, 16:28
Data actualizarii: Duminica 20 Februarie 2022, 16:47

Final palpitant în Sala Polivalentă din Capitală: danezele au egalat la ultima fază, din 7 metri, prin Resitad. CSM București - Esjberg 29-29, în Grupa A Ligii Campionilor.

Cine va fi adversara CSM-ului

Campioana României, CSM Bucureşti, a remizat duminică, pe teren propriu, cu Team Esbjerg, scor 29-29 (15-16), şi a încheiat Grupa A a Ligii Campionilor pe locul 5. Esjberg a terminat pe primul loc, cu 23 de puncte. În play-off, pentru calificare în sferturi, echipa condusă de Adi Vasile va întâlni ŢSKA Moscova sau Odense.

CSM București - Team Esjberg 29-29 (15-16)

• Principalele marcatoare ale partidei au fost Neagu 10 goluri, pentru CSM, respectiv Reistad 9, pentru Team Esbjerg.
  • Cristina Neagu a devenit cea mai bună marcatoare a sezonului în Liga Campionilor, iar cu un total de 94 reuşite a depăşit-o pe Roberts (IK Savehof, 85 goluri).
  • La finalul partidelor din Grupa A, clasamentul este următorul: 1. Team Esbjerg 23 puncte, 2. Rostov-Don 21, 3. FTC Budapesta 17, 4. Brest 17, 5. CSM Bucureşti 15, 6. Borussia 9, 7. Buducnost 6, 8. Podravka 2.

Final de meci! CSM a remizat cu Esjberg, 29-29, formație daneză neînvinsă de 29 de partide. Elevele lui Adi Vasile s-au calificat în optimile Ligii Campionilor și așteaptă, în funcție de rezultatele de azi, adversare pe care o vor întâlni în faza următoare.

Min.59 CSM - Esjberg 29-28 Arntzen înscrie la semiînălțime! La următorul atac însă, danezele primesc lovitură de la 7 metri, fructificată de norvegianca Reistad, cea mai bună jucătoare a danezelor, duminică după-amiază, în Sala Polivalentă.

Min.59 Adi Vasile solicită TIME OUT. Au mai rămas 50 de secunde din meci, Neagu și colegele ei au atacul.

Min.58 CSM - Esjberg 28-28. Cristina Neagu înscrie printr-o aruncare violentă, de pe picioare, de la 9 metri

Min.55 Cristina Neagu fructifică o aruncare de la 7 metri și CSM egalează, scor 27-27. Au mai rămas cinci minute de joc. Elevele lui Adi Vasile se apără eroic, danezele se precipită în atac

Min.50 Mette Tranborg înscrie prin evitarea adversarei, danezele se duc din nou la un avans de două goluri.

Min.47 CSM ridică din nou nivelul de joc și gestionează cu luciditate atacurile poziționale. Danezele nu mai găsesc spații prin blocul defensiv al CSM-ului. Neagu le aduce pe bucureștence la doar un gol diferență față de nordice.

Min.47 Adi Vasile cere time-out!

Min.45 CSM - Esjberg 22-23 Carmen Martin reduce din dierență.

Min.40 CSM - Esjberg 19-23 Tes Wester a înlocuit-o pe Jelena Grubisic, însă nu poate face minuni în poarta CSM-ului, care ratează două atacuri în superioritate numerică.

Min. 34 CSM - Esjberg 17-18 Elevele lui Adi Vasile încep actul secund cu erori pe faza ofensivă. Jucătoarele de la linia de 9 metri nu mai găsesc culoare, jocul cu pivotul e inexistent. Apare un șir de erori ușoare la linia de 9 metri. Nici defensiva nu se mai exprimă la nivel bun.

A început repriza secundă!

Cristina Neagu a marcat în prima repriză patru goluri din nouă aruncări.

PAUZĂ în Sala Polivalentă din București. După 30 de minute, danezele au un avans fragil, de doar un gol, scor 16-15

Min.28 CSM - Esjberg 15-15 Neagu înscrie cu o torpilă în vinclu, Arntzen restabilește egalitatea.

Min.26 CSM București - Esjberg 13-14. Gazdele puteau să egaleze însă lansarea Lelenei Grubisic pe contraatac pentru Dindiligan n-a fost fructificată.

Min.22 Jelena Grubisic are din nou o intervenție magnifică în fața danezelor. Imediat, Dindilagan restabilește egalitatea.

Min.16 CSM - Esjberg 8-8. Cristina Neagu nu iartă din aruncare de la 7 metri. La faza imediat următoare jucătoarea în vârstă de 31 de ani e eliminată pentru două minute.

Min.14 Meci echilibrat în Sala Polivalentă din Capitală. Elevele lui Adi Vasile se apără avansat, iar danezele nu găsesc breșe în apărarea echipei Primăriei.

Min.12 Elizabeth Omoregie marchează de pe inter dreapta.

Min.10 Cristina Neagu înscrie primul său gol, printr-o aruncare puternică, de la linia de 9 metri.

Min.9 Danezele de desprind la două goluri, 5-3, pe fondul unor ratări ale "Tigroacelor". Elevele lui Adi Vasile nu găsesc soluții pe faza de atac, iar jocul extremelor e static.

Min.4 Jelena Grubisic are două intervenții fenomenale.

Min. 2 1-0 Carmen Martin deblochează tabela.

A început meciul din Sala Polivalentă din București!

Sezonul Champions League a ajuns înaintea ultimei etape a fazei grupelor principale, fază la finalul căreia vor fi definitivate ierarhiile în cele două grupe.

Azi vom avea tabloul complet, în urma căruia vom cunoaște formațiile calificate direct în sferturile de finală ale competiției, pe cele care vor evolua în play-off, dar și numele echipelor pentru care actualul sezon al celei mai importante competiții intercluburi din handbalul mondial a reprezentat o experiență unică.

• CSM va juca în această ultimă rundă pe teren propriu, la Sala Polivalentă din Capitală, în compania formației daneze Team Esbjerg.

Înaintea duelului de duminică, CSM București ocupă locul cinci în Grupa A și are asigurat locul pentru play-off-ul de calificare în sferturile de finală. Team Esbjerg este liderul Grupei A și vine la București pentru a-și apăra poziția amenințată de Rostov-Don, care evoluează în această ultimă etapă a fazei grupelor, în deplasare, cu Brest Bretagne Handball, într-o veritabilă finală pentru locul secund, ultimul care asigură prezența directă în sferturile de finală.

În prima partidă dintre cele două formații din acest sezon, disputată în 12 septembrie 2021 la „Blue Water Dokken” din Esbjerg, formația daneză s-a impus la limită, 22 - 21 (13 -10). Reistad și Tranborg, cu câte cinci goluri fiecare, au fost cele mai bune marcatoare pentru Team Esbjerg, în timp ce pentru tigroaice cele mai multe reușite i-au aparținut lui Elizabeth Omoregie, tot cinci goluri.

CSM București și Team Esbjerg sunt cunoștințe vechi! Cele două echipe s-au mai confruntat în câteva rânduri în DELO EHF Champions League. Primul duel a avut loc în sezonul 2016-2017, cel care a urmat câștigării Ligii Campionilor de către CSM București.  CSM București și Team Esbjerg s-au întâlnit în faza a doua a grupelor, tigroaicele bifând o dublă victorie, 33:25 la București și 25:20 în Danemarca. La finalul aceslui sezon CSM București încheia competiția pe locu trei.

După două sezoane în care nu s-au intersectat, CSM București și Team Esbjerg au reluat disputele, duelurile din ultimii trei ani generând o rivalitate puternică.

În sezonul 2019-2020, cele două formații și-au împărțit victoriile în prima fază a grupelor, fiecare impunându-se însă pe terenul adversarului! CSM a câștigat la Esbjerg, scor 24:22, iar danezele la București, scor 25:21. În sezonul trecut, 2020-2021, CSM București și Team Esbjerg au făcut parte din aceeași grupă. Tigroaicele au câștigat ambele întâlniri, 30:29 în deplasare și 28:26 la București.

• Adversare din nou duminică, CSM București și Team Esbjerg reprezintă două puncte de reper în istoria recentă a Ligii Campionilor.

Champions League - Grupa A

CSM București - Team Esbjerg

Sala Polivalentă - București; ora 15:00; în direct la Digi Sport și Telekom Sport

Referees: Vanja Antić, Jelena Jakovljević (Serbia)

Observator: Frank Böllhoff (Germania)