FOTO CSM București - Esbjerg 31-33! „Tigroaicele” pierd și în returul sferturilor din Liga Campionilor

CSM Bucuresti - Esbjerg Final Four Liga Campionilor Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 07 Mai 2023, 18:31
Data actualizarii: Duminica 07 Mai 2023, 18:33

Meciul din Sala Polivalentă a fost în format LIVE TEXT pe www.sport.ro și pe Facebook.sport.ro.

CSM București - Esbjerg 31-33

Min. 60 CSM București - Esbjerg 31-33: Elevele lui Adi Vasile pierd și în manșa retur. „Tigroaicele” ar fi trebuit să învingă la cinci goluri diferență pentru a se califica în final four-ul Ligii Campionilor.

Min. 54 CSM București - Esbjerg 25-28: Omoregie aruncă excelent, iar adversarele cer timeout. Șase minute de speranță pentru „tigroaicele” lui Adi Vasile.

Min. 43 CSM București - Esbjerg 21-23: Au mai rămas 17 minute în care „tigroaicele” trebuie să revină cât de repete cu putință. Omoregie marchează al 21-lea gol pentru CSM.

Min. 38 CSM București - Esbjerg 20-20: Emoții după primele 10 minute ale reprizei secunde. Elevele lui Adi Vasile se află la egalitate cu Esbjerg. Hai CSM!

Min. 31 CSM București - Esbjerg 18-16: Partea a doua începe acum. „Tigroaicele” trebuie să învingă la cinci goluri diferență pentru a se califica în final four-ul Ligii Campionilor.

Min. 30 CSM București - Esbjerg 18-16: Oaspetele se apropie la două goluri, iar elevele lui Adi Vasile intră la pauză cu avantaj.

Min. 30 CSM București - Esbjerg 18-15: Omoregie aruncă perfect, iar „tigroaicele” se distanțează la trei goluri! Repriză de vis pentru fetele lui Adi Vasile. În câteva secunde și se încheie prima parte a meciului.

Min. 15 CSM București - Esbjerg 9-9: Elevele lui Adi Vasile egalează! Omoregie se înalță și aruncă fără ezitare și reușește să restabilească, cel puțin temporar, egalitatea. Hai CSM!

Min. 14 CSM București - Esbjerg 8-9: „Tigroaicele” se apropie la un gol de oaspete, grație aruncării Cristinei Neagu care s-a înfipt cu o viteză deosebit de mare în plasă.

Min. 5 CSM București - Esbjerg 2-4: Oaspetele au început în forță meciul de la Sala Polivalentă, dar „tigroaicele” dau semne de revenire. Marina Sudakova a aruncat de la semiînălțime și a adus-o pe CSM la două goluri în spatele adversarelor.

Min. 1 CSM București - Esbjerg 0-0: Meciul a început.

știre inițială

În tur, echipa lui Adi Vasile a pierdut în deplasare, scor 28-32, dar diferența poate fi surmontată printr-un joc perfect atât în apărare, cât și pe faza de atac. CSM ar putea fi unica echipă din Liga Florilor calificată la turneul de la Budapesta întrucât Rapid a fost eliminată sâmbătă de Vipers.

Cristina Neagu, cea mai valoroasă handbalistă a României, a vorbit despre însemnătatea meciului retur cu Esbjerg.

"Cred că acesta este unul dintre cele mai importante meciuri din Liga Campionilor, deoarece am câștigat deja Superupa României și Campionatul Național, suntem încă în cursă și pentru Cupa României, dar Liga Campionilor și calificarea în Final Four rămâne una dintre cele mai importante obiective ale echipei noastre.

Aș dori să le mulțumesc tuturor fanilor noștri și știu că va fi o arenă plină duminică și cred că, prin ajutorul suporterilor noștri putem reuși revenirea și să obținem calificarea mult dorită!", a declarat înaintea partidei Cristina Neagu.

Cristina Neagu a ajuns la 112 goluri în acest sezon, având cu 14 mai puțin decât Henny Reistad (Esbjerg), golgheterul competiției.

Henny Reistad, gura de tun a oaspetelor, a ajuns la cota 126 de goluri, iar dacă se califică în Final Four, va avea o șansă să bată recordull all-time de goluri marcate de o jucătoare în Liga Campionilor, cel al rusoaicei Natalia Morskova, care în ediția 1995/96 a adunat 150 de reușite.

Ce spune Adi Vasile înainte de CSM București - Esbjerg

Antrenorul Adi Vasile și-a exprimat speranța că diferența poate fi surmontată în Polivalentă. Și tehnicianul campioanei României face referire la publicul fantastic, bun cunoscător de handbal.

„E un meci decisiv, deci putem spune că este meciul sezonului! Diferența de patru goluri poate fi refăcută, mai ales dacă vom opune mai multă opoziție în apărare și nu vom lua goluri ușoare. Le mulțumim fanilor că ne-au încurajat tot sezonul acasă și în deplasare, și dorim să le întoarcem sprijinul printr-o calificare în Final Four. Dacă merităm, vom fi la Budapesta”, a declarat antrenorul CSM-ului, Adi Vasile.