FOTO ȘI VIDEO "Să te simți ca un rahat după meci!?" Cristina Neagu, scârbită de ce i s-a întâmplat în Sala Polivalentă. Discurs exploziv

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 08 Mai 2023, 09:59
Data actualizarii: Luni 08 Mai 2023, 10:31

CSM București a fost eliminată din Liga Campionilor la handbal feminin, după dubla din sferturi cu formația daneză Esbjerg.

Arbitrajul revoltător din meciul retur, jucat duminică la Sala Polivalentă din București, a indignat-o pe Cristina Neagu, cea mai valoroasă jucătoare a lumii. Handbalistă care a văzut multe anomalii în cariera sa din sportul cu mingea pe semicerc, bucureșteanca și-a exprimat dezamăgirea după maniera de arbitraj a brigăzii spaniole.

După un început mai slab, lucrurile s-au brodat pentru CSM pe parcursul primei reprize grație unui joc mult mai exact în defensivă și a unor soluții ideal găsite pe faza de atac. În consecință, elevele lui Adi Vasile s-au desprins la 17-14! Ba chiar puteau să mărească diferența la patru goluri, dar Omoregie s-a precipitat în atac. La cabine s-a intrat cu un avans datător de speranțe 18-16. A urmat însă măcelul brigăzii de arbitraj în actul secund al confruntării la care au asistat 5.000 de spectatori.

Cristina Neagu: "Dacă am fi jucat trei săptămâni ar fi fost acelaşi rezultat"

Cristina Neagu a vorbit apăsat, timp de opt minute, despre felul în care s-a simțit umilită de atitudinea și deciziilor celor doi arbitri.

• Meciul din Sala Polivalentă a fost arbitrat de spaniolii Javier Alvarez Mata și Yon Bustamante Lopez. Delegații EHF au fost Tatjana Medved (Serbia) și Arijana Vojic (Bosnia)

Emilie Arntzen și Crina Pintea au primit cartonașe roșii în mod total nejustificat.

”E clar să suntem prea mici! Să trăieşti pe teren propriu asemenea lucruri este de nedescris. Am fost atât de dezamăgită, pentru că alţii decid pentru munca ta. Noi suntem nişte pioni pe terenul ăsta de handbal, noi muncim, noi alergăm şi noi suntem puse la punct, e clar să nu ţine de noi, dar, efectiv, m-am săturat ca alţii să decidă pe munca mea.

Dacă sunt slabă, ok, nu merit, nu merităm ca echipă să mergem undeva, dar nu să te fure pe faţă pe teren propriu. Şi, efectiv, să te simţi ca un rahat după meci, că dacă ai fi jucat trei săptămâni ar fi fost acelaşi rezultat. Aşa mă simt acum! În a doua repriză ne-au tăiat pur şi simplu aripile!”, a declarat Cristina Neagu, la finalul partidei din Sala Polivalentă.

CSM Bucureşti a ratat calificarea la turneul Final4 al Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a fost învinsă de echipa daneză Team Esbjerg cu scorul de 33-31 (16-18), duminică, în Sala Polivalentă din Capitală, în manşa secundă a sferturilor de finală. Esbjerg câştigase şi prima manşă, cu scorul de 32-28.

La turneul Final4, programat pe 3-4 iunie, la Budapesta, s-au calificat Team Esbjerg, Vipers Kristiansand (31-25 şi 40-31 cu CS Rapid Bucureşti), care este şi campioana en titre, Gyori Audi ETO KC (29-27 şi 37-28 cu Odense Handbold) şi FTC-Rail Cargo Hungaria (26-32 şi 33-26 cu Metz Handball).