Liga Campionilor | Vipers - Rapid 40-31. Giuleștencele ratează șansa de a trece de sferturile UCL

Vipers - Rapid Handbal feminin Liga Campionilor Handbal
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Sambata 06 Mai 2023, 18:32
Data actualizarii: Sambata 06 Mai 2023, 18:34

Din articol

Vipers - Rapid 40-31!

Min. 60 Vipers - Rapid 40-31: Final! Giuleștencele ratează șansa de a trece de sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Min. 50 Vipers - Rapid 32-25: Norvegiencele se îndreaptă spre al cincilea final four din istoria clubului, cu cât trece timpul.

Min. 43 Vipers - Rapid 27-24: Gazdele s-au distanțat la trei goluri.

Min. 38 Vipers - Rapid 22-23: Rămâne un meci echilibrat și în partea secundă. Sorina Grozav profită de o aruncare de la șapte metri și aduce avantajul pe tabelă pentru echipa oaspete.

Min. 35 Vipers - Rapid 20-21: Româncele conduc după mult timp! Dar sunt egalate imediat, în minutul 36.

Min. 31 Vipers - Rapid 18-18: Repriza secundă a început acum!

Min. 30 Vipers - Rapid 18-18: Giuleștencele merg cu un rezultat de egalitate la pauză. 30 de minute mai au lua dispoziție pentru remontada împotriva gazdelor.

Min. 27 Vipers - Rapid 16-16: Ostase o învinge pe portărița gazdelor și restabilește egalitatea.

Min. 17 Vipers - Rapid 12-11: Sorina Grozav aruncă excelent de la semiînălțime, iar giuleștencele se apropie de gazde pe tabela de marcaj.

Min. 9 Vipers - Rapid 5-5: Giuleștencele trag tare pentru a se impune în fața adversarelor. Rapidistele atacă și încearcă să marcheze cât mai multe goluri încă din startul partidei.

Min. 1 Vipers - Rapid 0-0: Meciul a început.

știre inițială

Echipa lui Kim Rasmussen are o misiune complicată azi, de la 17:00, în Norvegia, în manșa retur a sferturilor de finală. Vipers e formată din jucătoare de clasă mondială, iar la meciul din Polivalentă, din week-end-ul trecut, Estavana Polman și colegele ei n-au reușit să contracareze jocul fără cusur al lui Vipers.

Rapid a fost învinsă la București de campioana en-titre cu scorul de 31-25 (18-12), în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin, dar azi, de la 17:00, trupa lui Rasmussen visează la un rezultat pozitiv sau, de ce nu, la o calificare miraculoasă.

În primul rând, bucureștencele ar trebui să găsească soluții pentru a debloca defensiva compactă pusă la punct de antrenorul Ole Gustav Gjekstad. Apărarea norvegienelor a funcționat perfect mai ales în primul act al meciului din Polivalentă, când rapidistele au izbutit să înscrie doar de 12 ori, scor 12-18 la pauză.

Pentru echipa antrenată de danezul Kim Rasmussen au înscris Sorina Grozav 5 goluri, Eliza Buceschi 4, Lorena Ostase 3, Albertina Da Cruz Kassoma 2, Marta Lopez Herrero 2, Jennifer Gutierrez Bermejo 2, Alexandra Badea 2, Estavana Polman 2, Dorina Korsos 1, Orlane Kanor 1, Alicia Fernandez Fraga 1.

Diana Ciucă a reuşit să apere 8 şuturi (36,36%), iar Denisa Şandru tot atâtea (33,33%).

Golurile oaspetelor au fost reuşite de Ana Viahireva 7, Marketa Jerabkova 6, Sunniva Amalie Nase Andersen 5, Katarina Jezic 4, Jana Knedlikova 4, Oceane Sercien Ugolin 2, Ragnhild Valle Dahl 2, Jamina Roberts 1.

Katrine Lunde a încheiat cu 9 aruncări parate (27,27%).