VIDEO Care sunt echipele calificate în sferturile Cupei + programul partidelor. Dinamo are meci greu după ce a făcut show la Timișoara!

Dinamo Andrii Akimenko Cupa Romaniei la handbal Nicusor Negru Stanislav Kasparek Handbal
Data publicarii: Joi 06 Aprilie 2023, 13:50
Data actualizarii: Joi 06 Aprilie 2023, 13:52

Dinamo, campioana României, este și deținătoarea Cupei. Finalista de anul trecut, marea rivală Steaua, a fost acum eliminată în optimi.

UPDATE Joi la prânz au fost trase la sorți sferturile Cupei României la handbal masculin, competiție transmisă de PRO ARENA și VOYO:

Dinamo București - CSM Constanța

CS Universitatea Craiova - CSU Suceava

Minaur Baia Mare - ACS HC Buzău

CSM Bucureşti - CS Politehnica Iaşi sau Potaissa Turda (meciul Iași - Turda se joacă joi).

Sferturile de finală se vor juca pe 12 aprilie, în manşă unică.

Știrea inițială

Campioana CS Dinamo Bucureşti, deţinătoarea trofeului Cupa României, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale competiției de handbal masculin, după ce a învins-o pe SCM Politehnica Timişoara cu scorul de 39-28, în deplasare.

Andrii Akimenko (8 goluri), Nicuşor Negru (7) şi Stanislav Kasparek (5) au fost cei mai buni marcatori ai dinamoviştilor. Marius Sadoveac a reuşit 7 goluri pentru Poli.

Steaua a pierdut la București în fața lui CSM Constanța

CSA Steaua Bucureşti, finalista de anul trecut, a fost învinsă de CSM Constanţa, cu scorul de 28-27, în Sala Apollo din Capitală.

Vitali Komogorov a înscris 9 goluri pentru echipa de la malul Mării Negre, iar Andrei Drăgan a adăugat 7.

De la gazde s-au remarcat Gabriel Burlacu şi Ali Durmuş Tinkir, cu câte 6 goluri fiecare.

Joi seara aflăm și ultima calificată în sferturile de finală

În sferturile de finală s-au mai calificat miercuri CS Universitatea Craiova, după 38-35 cu CSU ''Constantin Brâncuşi'' Târgu Jiu, ACS HC Buzău 2012, după 31-29 în deplasare cu CSM Făgăraş, şi CSU din Suceava, după 29-27 cu CSM Focşani 2007.

Anterior au obţinut calificarea în sferturi CS Minaur Baia Mare şi CSM Bucureşti.

Joi are loc ultimul meci din optimi, CS Politehnica Iaşi - AHC Potaissa Turda (17:00).