VIDEO EXCLUSIV Așa arată o echipă mare! În sfârșit, România a gestionat excepțional un final de meci. Ce s-a întâmplat în ultimele minute din Croația - România 23-25

Data publicarii: Duminica 03 Martie 2024, 19:55
Data actualizarii: Luni 04 Martie 2024, 12:00

Meciul Croația - România 23-25 a fost în direct pe Pro Arena și VOYO.

Naţionala de handbal feminin a României a învins duminică, la Koprivnica, reprezentativa Croaţiei, scor 25-23 (11-11), în cea de-a patra partidă din Grupa 1 preliminară a Campionatului European din 2024. Tricolorele şi-au asigurat calificarea directă la turneul final.

De multe ori, în sporturile de echipă, România are un final îngrozitor. Rare sunt revenirile pe final pentru selecționatele tricolore. La Koprivnica, în schimb, naționala de handbal feminin a mizat pe o carte câștigătoare. Echipa lui Florentin Pera le-a lăsat pe croate să creadă că gestionează excelent atacurile. Au făcut pasul în față, s-au apărat mai agresiv, la limtă, și gazdele s-au relaxat.

Așa arată o echipă mare! România s-a calificat la Campionatul European de handbal feminin

În minutul 53, Croaţia conducea cu scorul de 23-19, dar nu a mai marcat niciun gol până la final, primind, în schimb, şase. Dacă în prima parte a întâlnirii nu a mers atacul tricolorelor, pe final de meci Cristina Laslo și colegele ei au jucat de nota 10.

Revenirea România a fost declanșată mai ales de time out-ul cerut la mijlocul reprizei de Florentin Pera VEZI VIDEO MAI JOS

Pentru România au marcat Sonia Seraficeanu 6 goluri, Corina Lupei 5, Bianca Bazaliu 3, Cristina Laslo 2, Andreea Cristina Popa 2, Ştefania Stoica 2, Lorena Ostase 2, Mihaela Andreea Mihai 1, Ana Ciolan 1, Alicia Gogîrlă 1.

Daciana Hosu a avut 11 intervenţii (33,33%), iar Bianca Curmenţ a reuşit 5 (83,33%).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Andrea Simara 6, Kristina Prkacin 3, Josipa Mamic 3, Paula Posavec (CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud) 2, Camila Micijevic (care va juca din vară la SCM Craiova) 2, Katarina Jezic (Dunărea Brăila) 2, Klara Birtic 2, Sara Senvald 1, Stela Posavec 1, Dejana Milosavljevic (SCM Craiova) 1.

Tea Pijevic (Gloria Buzău) a apărat 12 şuturi (37,50%), iar Ivana Kapitanovic (CS Rapid Bucureşti) 2 (28,57%).

În celălalt meci al grupei, Grecia a învins Bosnia-Herţegovina cu 27-23.

România ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Croaţia, 4 puncte, Grecia, 4 puncte, Bosnia-Herţegovina, 0 puncte.

În ultimele meciuri, din aprilie, România va juca în deplasare cu Bosnia-Herţegovina şi acasă cu Grecia.

• Ediţia din 2024 a Campionatului European va fi prima cu 24 de echipe la start şi va fi găzduită de Austria, Ungaria şi Elveţia, între 28 noiembrie – 15 decembrie. Primele două clasate în grupele preliminare şi patru echipe de pe locul 3 se califică la turneul final, unde şi-au mai asigurat locul din preliminarii Danemarca, Suedia, Olanda, Franţa.
  • La ultimele două ediţii ale Campionatului European, România s-a clasat pe locul 12, după ce în 2018 era pe locul 4. Cea mai bună performanţă a tricolorelor este medalia de bronz din 2010.