manchester city - manchester united Premier League Anglia
Data publicarii: Duminica 03 Martie 2024, 19:29
Data actualizarii: Duminica 03 Martie 2024, 19:28

Manchester City a primit vizita celor de la Manchester United pe ”Etihad”.

Cele două echipe și-au dat întâlnire în etapa cu numărul 27 din eșalonul de elită al Angliei. La capătul celor 90 de minute, ”cetățenii” s-au impus cu 3-1 și au obținut trei puncte importante în lupta pentru titlu.

Marcus Rashford a deschis scorul în minutul opt cu o execuție superbă. Phil Foden a restabilit însă egalitatea în partea a doua, în minutul 56, în urma assist-ului provenit de la Rodri.

Englezul a dat lovitura și pe final, în minutul 80, când a dus scorul la 2-1, iar Erling Haaland a pus cireașa pe tort în minutul 90+1 și a înghețat tabela de marcaj la 3-1.

Pe lângă cele patru reușite, derby-ul orașului a fost dictat și de două ratări colosale: Marcus Rashford și Erling Haaland s-au duelat în oportunități irosite de a-și trece numele pe tabela de marcaj.

Cum arată clasamentul din Premier League

Manchester City se află acum pe locul doi cu 62 de puncte, la o singură lungime de Liverpool, care a pus stăpânire pe prima poziție din eșalonul de top al Angliei cu 63 de puncte.

Manchester United, în schimb, ocupă locul șase cu 44 de puncte. 14 victorii, două remize și 11 eșecuri au înregistrat elevii lui Erik ten Hag după 27 de etape desfășurate.