VIDEO Jan Oblak, ce paradă! Slovenul a salvat-o pe Atletico Madrid în meciul cu Betis

Jan Oblak Atletico Madrid betis Spania
Data publicarii: Duminica 03 Martie 2024, 19:26
Data actualizarii: Duminica 03 Martie 2024, 19:24

Atletico Madrid a câștigat contra lui Betis, scor 2-1, în runda cu numărul 27 din LaLiga. Horațiu Moldovan a fost din nou rezervă la formația antrenată de Diego Simeone.

Atletico Madrid s-a impus grație autogolului portarului Rui Silva (8') și a golului înscris de Alvaro Morata (44'), care a ratat și un penalty în primul act. Betis a redus din handicap în minutul 62, după un șut splendid de la distanță al lui William Carvalho.

Jan Oblak, ce paradă! Slovenul a salvat-o pe Atletico Madrid în meciul cu Betis

Betis putea egala în minutul 79, după un corner. Argentinianul Guido Rodriguez a șutat din interiorul careului, însă Jan Oblak s-a întins și a respins in extremis în bară, chiar dacă inițial se dezechilibrase.

Meciul cu Betis a adus însă și o bornă negativă pentru Jan Oblak. Slovenul a devenit portarul din LaLiga cu cu cele mai multe goluri încasate în acest sezon din afara careului, opt, potrivit Opta.

Grație victoriei obținute contra lui Betis, Atletico Madrid și-a consolidat poziția a patra din LaLiga. Formația lui Diego Simeone a ajuns la 55 de puncte, cu 11 sub liderul Real Madrid, iar în runda următoare va evolua pe terenul lui Cadiz.