Liga Campionilor vine la Bucuresti azi, ora 12:15! Campioanele Europei se intorc in tara dupa turneul fabulos de la Budapesta: CSM 25-25 (4-1) Gyor, in finala

Handbal
Live Blog

Champions League - FINAL FOUR

Data publicarii: Duminica 08 Mai 2016, 17:23
Data actualizarii: Luni 09 Mai 2016, 10:01

CSM BUCURESTI ESTE NOUA CAMPIOANA A EUROPEI LA HANDBAL FEMININ, DUPA CE A INVINS-O PE GYOR LA EA ACASA: 25-25 (4-1 dupa loviturile de la 7 metri)

22:58 08 May

Echipa CSM-ului soseste in tara luni, ora 12:15, pe aeroportul Henri Coanda - Otopeni.

22:09 08 May

108 goluri a inscris Isabelle Gullden, golghetera CSM-ului si a sezonului de Liga  Campionilor.

Locul 2 a fost ocupat de rusoaica Ekaterina Ilina, de la Rostov, cu 97 de reusite.

Cristina Neagu s-a oprit in acest sezon la 94 de goluri.

21:15 08 May

Palmaresul jucatoarelor CSM-ului in Liga Campionilor

Cristina Varzaru - 4 Ligi ale Campionilor, in 2006, 2009, 2010 si 2016, cu Viborg si CSM Bucuresti

Fisker - a castigat in 2009 cu Viborg

Vetkova - castigatoare in 2008 cu Zvezda Zvenigorod

Aurelia Bradeanu - jucase o finala in 2009 cu Oltchim

Ana Paula Rodrigues a castigat Cupa Cuperlor in 2013 cu Hypo Viena

Bella Gullden a castigat Cupa Cupelor in 2014 cu Viborg

Linnea Torstenson - Cupa Cupelor in 2014 cu Viborg si Cupa EHF in 2011 cu Midtjylland

Fernanda da Silva - Cupa Cupelor in 2013 cu Hypo Viena

Carmen Martin - finalista in 2011 cu Itxako

21:06 08 May
21:02 08 May

Jelena Grubisic, portarita croata a CSM-ului, a fost desemnata MVP-ul Final Four-ului

Bella Gullden a castigat titlul de golghetera a competitiei, adjudecat anul trecut de Cristina Neagu

20:55 08 May

CSM Bucuresti este a doua formatie care ridica trofeul la debut, dupa Zvezda Zvenigorod, in 2008

20:01 08 May
CSM Bucuresti - ETO Gyor 25-25 (4-1 la loviturile de la 7 metri)

Loviturile de la 7 metri

Mica Bradeanu inscrie golul care aduce Liga Campionilor la Bucuresti: 4-1

Heidi Loke, campioana olimpica, mondiala si europeana rateaza. MAYSSA apara inca o data: 3-1

Ana Paula Rodrigues inscrie cu schema: 3-1 pentru CSM

Cornelia Groot arunca si MAYSSA PESSOA APARA SENZATIONAL: 2-1

Carmen Martin puncteaza pentru CSM: 2-1

Kovacsic o invinge si ea pe Grubisic: 1-1

Bella Gullden inscrie pentru CSM: 1-0

INFO | CSM executa prima prin Bella Gullden. Suedeza a inscris de 8 ori de la 7 metri in aceasta seara

Extra time

Min 10 - FINAL! Urmeaza lovituri de la 7 metri!!!

Min 9 - FABULOS!!! Amorim este eliminata, CSM egaleaza din 7 metri prin Bella Gullden

Min 7 - Oana Manea inscrie!!! 25-24

Min 6 - Se reface diferenta de doua goluri in favoarea lui Gyor: 25-23

Min 6 - Gyor rateaza atacul, dar acelasi lucru se intampla si in cazul CSM-ului

Min 6 - Torstenson inscrie: 24-23

Pauza

Min 5 - Contraatac rapid in chiar ultimele secunde, dar Iulia Curea arunca la cateva zecimi dupa fluierul de final al primei reprize: 24-22 pentru Gyor

Min 4 - Se termina perioada de inferioritate, dar ratam atacul. Carmen Martin a incercat un lob din extrema, mingea a lovit transversala

Min 2 - Bradeanu este eliminata 2 minute pentru o tinere la Heidi Loke. Luam gol si Rasmussen decide sa scoata portarul la urmatorul atac. Este 24-22 pentru Gyor

Min 1 - Amorim inscrie pentru Gyor si face 23-22. A fost primul atac al prelungirlor

Min 60 - URMEAZA PRELUNGIRI! 22-22 dupa timpul regulamentar si se vor disputa cate doua reprize de 5 minute

Min 59 si 58 secunde: CSM EGALEAZA cu ajutorul unei devieri!!!

Min 59 - Dramatic: Fisker se apara in semicerc, iar Gorbicz inscrie de la 7 metri: 22-21 pentru Gyor

Min 58 - Final incendiar! Kari Grimsbo si Maysa Pessoa fac minuni in cele doua porti: 21-21

Min 54 - Gyor inscrie, la fel si CSM, prin Carmen Martin. 21-20 in favoarea echipei maghiare

Min 51 - Avantaj Gyor, dupa un gol inscris de pe pivot de Heidi Loke

Min 50 - Cu zece minute inainte de final, Gyor egaleaza prin Groot, care a aruncat puternic de la sold

Min 47 - Grubisic!!! Loke incearca un lob, dar portarita croata a CSM-ului scoate senzational cu varfurile degetelor

Min 45 - CSM Bucuresti a preluat din nou conducerea dupa o perioada foarte disputata a partidei. CSM conduce cu 18-17, Carmen Martin a inscris

Min 43 - Gullden este tamponata serios si se resimte pe parchetul salii din Budapesta. Scorul este 16-16 in acest moment

Min 38 - Repriza a doua s-a reluat de cateva minute, Gyor a egalat: 15-15. Pe contraatac, Loke rateaza sansa de a-si pune echipa in avantaj

INFO | 11 finale de Liga Campionilor au jucat pana acum echipele romanesti. CSM o poate castiga pe ce de-a 12-a. Mai jos, in LIVE BLOG, istoria trofeelor europene castigate de Romania.

Min 30 - CSM BUCURESTI CONDUCE LA PAUZA!!! Bella Gullden a inscris cel de-al 8-lea gol al meciului dintr-un 7 metri obtinut de Oana Manea, in urma unei interventii a lui Broch

Min 29 - Scorul este egal: 12-12. Gyor mai are 1 minut si 15 secunde de inferioritate

Min 27 - Se merge in continuare cap la cap: 11-11, Gullden a inscris al saptelea gol in acest meci

Min 23 - Gyor-ul are un portar la fel de bun, iar Kari Grimsbo se opune aruncarii lui Carmen Martin. CSM egaleaza insa la urmatorul atac prin Ana Paula Rodrigues: 10-10

Min 22 - Ana Paula scoate un 7 metri, iar Gullden inscrie al saselea gol din a sasea aruncare

Min 22 - Eliminare de 2 minute si la Gyor, pentru o interventie tare, la gat, a Corneliei Groot la Ana Paula Rodrigues

Min 21 - Torstensson este eliminata 2 minute, iar Gyor beneficiaza de un 7 metri. Sulland transforma si face 10-8

Min 20 - Kim Rasmussen a cerut un time out si le-a explicat jucatoarelor ca trebuie sa se miste mai mult atat cu mingea, cat si fara ea. Scorul este 9-8 in favoarea lui Gyor in acest moment

Min 16 - Eduarda Amorim patrunde in forta si inscrie. Desi a parut o fortare, arbitrul a aratat o aparare in semicerc a unei jucatoare de la CSM: 6-5 in favoarea echipei maghiare

Min 15 - Gruba isi continua paradele fantastice, iar Carmen Martin scoate un 7 metri. Gullden egaleaza la 5

Min 14 - Pessoa intra in poarta in locul Jelenei Grubisic la un 7 metri pentru Gyor, dar nu poate apara aruncarea lui Sulland

Min 10 - Heidi Loke este fara doar si poate cea mai periculoasa jucatoare a lui Gyor. Veterana norvegiana, campioana olimpica, mondiala si europeana cu nationala tarii sale, a punctat din nou. Gyor conduce cu 4-3

Min 7 - Gyor trece din nou la conducerea meciului dupa doua goluri consecutive! Atmosfera in sala de la Budapesta este una incendiara

Min 6 - CSM preia conducerea partidei dupa un gol marcat de Bella Gullden

Min 6 - Jelena Grubisic incepe meciul excelent. Portarita CSM-ului, care a avut un procentaj absolut senzational in semifinala cu Vardar, 66%, scoate aruncarea lui Heidi Loke

Min 5 - Gullden inscrie primul gol pentru CSM Bucuresti: 1-1

Min 4 - Heidi Loke deschide tabela cu un gol de pe pivot

Min 4 - Inca nu s-a inscris. Ambele echipe au ratat, pe rand, atacurile

Min 2 - CSM Bucuresti rateaza si ea primul atac la poarta adversa. Carmen Martin a aruncat din extrema, dar portarita formatiei maghiare a aparat

Min 1 - A inceput meciul, Gyor are prima minge si rateaza

19:51 08 May

Istoria trofeelor europene castigate de echipele romanesti

Feminin

Liga Campionilor

Stiinta Bucuresti si Rapid au castigat trofeul in 1961 si 1964, pentru ca in 1973 si 1986, Universitatea Timisoara si Stiinta Bacau sa piarda finalele cu Spartak Kiev.

In 2010, Oltchim a pierdut finala in fata lui Viborg.

Cupa EHF

Chimistul Ramnicu Valcea, castigatoare in 1984 dupa o finala cu Oldenburg, iar Rapid in 1993 dupa ce a invins-o pe CSL Dijon.

Zalaul a pierdut finala din 2012 cu Lada Togliatti

Cupa Cupelor

Stiinta Bacau, castigatoare in 1989 in fata lui Kuban Krasnodar.

Oltchim a pierdut apoi o finala impotriva Ladei Togliatti, in 2002, si a castigat una impotriva lui Byasen HB Trondheim in 2007.

Masculin

Dinamo, finala pierduta in 1963 cu Dukla Praga, apoi una castigata impotriva lui Medvescak Zagreb, in 1965.

Steaua a castigat trofeul in 1968, dupa o finala cu Dukla Praga, si a pierdut in 1971 impotriva lui Vfl Gummersbach. In 1977, Steaua a castigat pentru a doua oara trofeul, invingand in finala CSKA Moscova.

Ultima finala de Liga Campionilor la handbal masculin pentru o echipa romaneasca a avut loc in 1989, cand Steaua a fost invinsa de SKA Minsk.

Cupa Cupelor si Cupa EHF

Minaur Baia Mare a castigat Cupa Cupelor in 1985, dupa o finala castigata cu ZTR Zaporozhye.

Al doilea trofeu castigat de Minaur a venit in 1988, dupa o victorie in fata formatiei Granitas Kaunas (URSS la acea vreme).

In Cupa EHF, Dinamo a jucat o finala in 1983, pierzand cu SKA Minsk.

17:52 08 May

Cristina Neagu si Buducnost termina pe locul 4

Budunost Podgorica, echipa Cristinei Neagu, a pierdut finala mica a Final Four-ului Ligii Campionilor, scor 28-30 cu Vardar Skopje.

Finala competitiei, intre CSM Bucuresti si ETO Gyor, se va disputa de la ora 18:45

12:19 08 May

CSM Bucuresti joaca azi finala Ligii Campionilor cu Gyor la Budapesta! A fost o calificare magica pentru campioana, dupa victoria cu Vardar Skopje. Antrenorul Kim Rasmussen s-a declarat surprins de jocul elevelor sale!

"Sunt un pic socat ca putem juca atat de bine cu o asa echipa ca Vardar. Este ca un vis devenit realitate, sunt atat de mandru de fete. S-au tinut de planul meciului 100 %. Cand jucam asa, toata lumea vede ca suntem niste outsideri foarte periculosi. Este meritul fetelor, este incredibil cum au luptat, sunt fericit ca pot sa le ajut. Nu este deloc meritul meu, este doar al fetelor, care merita sa fie aici. Au luptat cu adevarat. Ne-am asumat totul, nu ne-a fost frica.

Am incercat ceva nou si cred ca experienta de la echipa nationala m-a ajutat foarte mult. Mereu invat cand ma duc acolo ceva nou, sunt foarte fericit ca nu mai sunt numarul patru. Acum vreau sa fiu numarul 1.

Va fi greu cu Gyor, ma voi gandi la meciul de maine in seara asta, acum ne bucuram. Gyor este o echipa extrem de puternica in aparare, trebuie sa gasim cheia pentru a sparge acea aparare",
a spus Kim Rasmussen.

12:17 08 May

Corespondenta Adrian Costeiu de la Budapesta. Cum poate s-o bata CSM pe Gyor in finala Ligii Campionilor!

20:23 07 May

Oana Manea: "Au crezut ca sunt deja finaliste, de-aia le-am batut"

"Intr-adevar a fost un meci foarte dificil, insa fetele au fost extrem de concentrate. Cred ca cele de la Vardar au intrat crezand ca sunt castigatoare, am simtit asta in teren. Noi le-am lasat sa creada asta si le-am demonstrat pe teren ce fel de echipa suntem.

Portarul face 80% din echipa, Grubisic ne-a ajutat extraordinar. Toate fetele au fost insa fantastice astazi.

Sunt foarte bucuroasa ca joc alaturi de aceste fete minunate", a spus si Oana Manea.

20:21 07 May

Jelena Grubisic: "Echipa a facut un meci grozav"

"Va multumesc mult pentru aprecieri, cred ca intreaga echipa a fost grozava astazi. Am jucat fantastic si am meritat aceasta victorie.

Am facut o analiza foarte buna a adversarelor si am stiut la ce sa ne asteptam.

Ma asteptam sa fie un meci greu, dar noi am jucat foarte bine.

Ii multumesc lui Dumnezeu pentru aceasta calificare", a spus Jelena Grubisic la finalul meciului cu Vardar.

20:17 07 May

18:56 07 May
CSM Bucuresti 27-21 Vardar Skopje

Min 60 - FINAL DE MECI! CSM Bucuresti va juca finala Ligii Campionilor, maine, impotriva echipei maghiare ETO Gyor, "gazda" Final Four-ului Ligii Campionilor

Min 58 - Kim Rasmussen isi permite sa trimita si cel de-al treilea portar, pe Alina Iordache, in teren

Min 55 - Inca 5 minute! CSM Bucuresti o conduce pe Vardar Skopje, campioana Macedoniei, cu 25-18 si este cu un pas in finala Ligii Campionilor. Kim Rasmussen a trimis-o in teren si pe tanara Bianca Bazaliu, care a punctat superb

Min 49 - Vardar recupereaza 4 goluri, dar Mica Bradeanu iese din nou la rampa si puncteaza cu o aruncare ca din tun: 23-15

Min 44 - SENZATIONAL! Aceeasi Mica Bradeanu profita de faptul ca Vardar joaca fara portar in aceste momente si inscrie cu o aruncare "din poarta in poarta"

Min 43 - Mica Bradeanu inscrie de la jumatatea terenului! Mica a vazut poarta goala si a inscris

Min 42 - Jelena Grubisic parca are 4 maini in acest meci! Portarita croata a CSM-ului face minuni, iar CSM conduce la 8 goluri: 19-11

Min 39 - Sapte goluri diferenta in favoarea CSM-ului: 17-10

Min 31 - A inceput repriza secunda

Min 30 - CSM Bucuresti intra la pauza cu un avantaj de 5 goluri: 14-9

Min 24 - Jorgensen isi asuma o aruncare de la 10-11 metri si nu greseste! Echipa bucuresteana joaca insa acum in inferioritate, dupa un fault facut de Linea Torstenson: 14-7

Min 19 - Croata Grubisic continua paradele si mentine diferenta! CSM 10-4 Vardar

Min 15 - Diferenta de 6 goluri se pastreaza: 8-2

Min 12 - Bella Gullden gaseste si ea plasa si CSM are un inceput de vis: 6-1 in acest moment

Min 10 - Jelena Grubisic face minuni in poarta CSM-ului!!! Poarta functioneaza perfect, iar Fisker puncteaza al doilea gol consecutiv pe contraatac: 5-1

Minutul 8 - Inceput de meci extraordinar pentru CSM, care profita si de o avalansa de erori a celor de la Vardar. Macedonencele au ratat doua lovituri de la 7 metri, iar CSM a revenit de la 0-1 si conduce cu 3-1

17:58 07 May

ETO Gyor s-a calificat in finala Ligii Campionilor dupa ce a trecut de Buducnost, detinatoarea en-titre a trofeului, pe teren propriu, cu 21-20.

Gyor a condus la pauza cu 11-8, insa Buducnost, cu ajutorul Cristinei Neagu, a preluat conducerea in primele minute ale reprizei secunde.

Formatia maghiara a intors insa inca o data situatia si a preluat conducerea, pe care a mentinut-o pana la final.

16:34 07 May
Buducnost - Gyor

Cristina Neagu este principala arma a lui Buducnost in aceasta semifinala. Cine castiga, joaca maine in finala Champions League cu castigatoarea dintre CSM si Vardar.

16:32 07 May

Aurelia Bradeanu considera ca echipa CSM Bucuresti are cu adevarat sanse la câstigarea Ligii Campionilor, pentru ca este cotata cu cele mai mici sanse la victoria finala in Final Four-ul de la Budapesta si lipsa de presiune poate ajuta la obtinerea unui rezultat deosebit.

''Sunt fericita ca suntem aici cu echipa CSM-ului si in primul an de Liga Campionilor am ajuns intre primele 4 echipe. Ne bucuram enorm, pentru ca am muncit foarte mult si meritam sa fim aici. Nu este greu sa ne motivam, chiar daca obiectivul nostru a fost calificarea in Final Four. Consider insa ca suntem singura echipa care nu are atât de mare presiune pentru câstigarea acestui trofeu. Ne dorim enorm sa câstigam trofeul, suntem realiste ca putem face lucrul acesta daca jucam bine. Dupa meciul de la Rostov, ne-am dat seama ca putem forma o mare echipa daca ne daruim cu totul si suntem una pentru cealalta'', a declarat Aurelia Bradeanu, 36 ani, finalista a Ligii Campionilor in 2009 cu Gyor ETO.

Despre meciul cu Vardar Skopje din semifinale, Bradeanu a insistat ca echipa care va gresi mai putin va avea victoria asigurata: ''Plecam cu un handicap fata de ele, dar este important sa eliminam greselile pe care le-am facut in meciurile din grupa principala si daca le eliminam putem iesi invingatoare. Pornim cu sanse egale, dar cine va gresi mai putin va câstiga''.

Pivotul Oana Manea, finalista cu Oltchim in Liga Campionilor din 2010, a declarat ca echipa care va gresi mai putin in semifinala cu Vardar Skopje se va impune in final: ''Cu oricine am juca, meciurile vor fi destul de grele, dar am incredere in echipa pentru ca am ajuns aici si fiecare isi doreste sa ajunga mai sus. Ma simt foarte bine, toata echipa e bine, nu simtim presiune, suntem degajate si asta este un atu pentru noi. Daca avem aceeasi motivatie si ambitie din meciul cu Rostov, eu zic ca vom face un meci bun cu Vardar. Nu ma gândesc ca ne-au invins de doua ori, pentru ca niciun meci nu seamana cu celalalt. Vardar este o echipa destul de puternica, mai ales de când are un antrenor nou, sunt mai omogene, relatiile de joc mai bune. Dar daca noi facem mai putine greseli, putem sa le invingem''.