VIDEO Victorie de moral în Bundesliga! Bayern Munchen respiră, însă a pierdut un jucător important

Bundesliga Bayern Munchen Kingsley Coman Germania
Data publicarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 18:53
Data actualizarii: Sambata 13 Aprilie 2024, 19:06

Bayern Munchen a învins-o, pe teren propriu, pe FC Koln cu scorul de 2-0, în etapa a 29-a a Bundesligii.

În urma acestui rezultat, Bayer Leverkusen mai are de aşteptat cel puţin o zi până va sărbători câştigarea primului său titlu de campioană a Germaniei. Formația pregătită de Xabi Alonso are 76 de puncte înaintea meciului de duminică împotriva lui Werder Bremen.

Bayern Munchen a înscris prin Raphael Guerreiro (minutul 65) şi Thomas Muller (90+3). FC Koln a fost foarte aproape de egalare în minutul 89 după o gafă a lui Dayot Upamecano.

Echipa antrenată de Thomas Tuchel, câştigătoarea ultimelor unsprezece titluri din Bundesliga, a acumulat 63 de puncte şi are şanse pur teoretice de a-şi păstra statutul. Bayer Leverkusen va fi campioană dacă se impune în fața lui Werder, deoarece ar avea un avans de 16 puncte, ce nu ar putea fi recuperat de bavarezi în ultimele cinci etape.

FC Koln, cu 22 de puncte, este pe locul 17, penultimul, la patru puncte de Mainz, ocupanta locului 16, care la finalul sezonului presupune disputarea unui baraj pentru evitarea retrogradării.

Kingsley Coman s-a accidentat

La sfârșitul lunii ianuarie, Kingsley Coman a ieșit accidentat, scos pe brațe de membrii staff-ului medical, în timpul partidei cu Augsburg.

Revenit pe teren în meciul cu FC Koln, francezul nu a rezistat decât 50 de minute pe teren, suferind o nouă accidentare.

Kingsley Coman (27 de ani) a bifat 27 de meciuri în acest sezon, reușind să contribuie cu 3 pase decisive și 5 goluri. Transfermarkt îl evaluează pe francez la 65 de milioane de euro, iar contractul său cu bavarezii este valabil până pe 30 iunie 2027.