Bayern Munchen, distrusă de o nou-promovată. Bayer Leverkusen rămâne neînvinsă și are un avantaj imens în Bundesliga

Bayern Munchen Bayer Leverkusen Bundesliga Germania
Data publicarii: Sambata 06 Aprilie 2024, 18:30
Data actualizarii: Sambata 06 Aprilie 2024, 18:43

Etapa a 28-a din Bundesliga a adus pe Bayer Leverkusen cu un pas mai aproape de titlul de campioană.

Formația antrenată de Xabi Alonso a obținut o nouă victorie în competiția internă, impunându-se cu 1-0, în deplasare, în fața celor de la Union Berlin.

În urma acestui succes, Bayer Leverkusen a ajuns la 41 de meciuri fără înfrângere în acest sezon, din tot atâtea partide.

Calificată în finala Cupei Germaniei și în sferturile Europa League, Bayer poate să devină campioană, din punct de vedere matematic, chiar în etapa viitoare, în funcție de rezultate.

Bayern Munchen, a doua victorie consecutivă în Bundesliga

Bavarezii au fost învinși, în deplasare, de Heidenheim, o nou-promovată. La pauză, echipa pregătită de Thomas Tuchel avea un avantaj de două goluri, însă a doua repriză, gazdele au revenit și au întors soarta partidei.

După 28 de etape disputate în campionat, Bayer Leverkusen are un avans de 16 puncte față de Bayern Munchen.