Problemele pentru Bayern Munchen! Accidentarea lui Harry Kane, mai gravă decât se spera: ce dueluri ar putea să rateze

Harry Kane accidentare harry kane Bayen Munchen Germania
Data publicarii: Duminica 24 Martie 2024, 18:12
Data actualizarii: Duminica 24 Martie 2024, 18:32

Accidentat în urmă cu câteva zile, Harry Kane a părăsit cantonamentul Angliei și nu va evolua în meciul cu Belgia.

Atacantul lui Bayern Munchen s-a prezentat la acțiunea echipei naționale, deși se confruntă cu probleme la glezna dreaptă, dar nu a fost folosit în amicalul cu Brazilia.

Harry Kane a revenit la Munchen

Golgheterul bavarezilor s-a accidentat în meciul cu Darmstadt, disputat sâmbăta trecută, iar recuperarea sa este mai complicată decât s-a crezut.

Publicația Bild a dezvăluit că atacantul britanic s-a mai confruntat cu această problemă medicală și în trecut, iar cu ocazia convocării la echipa națională a fost la o evaluare la meciul care l-a tratat la momentul respectiv.

Brazilia s-a impus cu 1-0 în meciul cu Anglia, iar selecționerul Gareth Southgate a declarat că a fost interesant ca echipa să joace fără Harry Kane.

"A fost un experiment important să jucăm fără Harry. Trebuie să știm cum stăm și ce ar trebui să facem atunci când el absentează la un meci important", a spus tehnicianul.

Recuperarea ar putea dura mai mult decât sperau bavarezii, iar fotbalistul ar putea pierde derby-ul cu Borussia Dortmund, din 30 aprilie, dar și manșa tur din sferturile UEFA Champions League, cu Arsenal, din 9 aprilie.

"Absența celui mai important marcator, 31 de goluri în 26 de apariții în campionat, ar fi o noutate amară pentru campioana Germaniei. De la transferul de 100 de milioane de euro de la Tottenham, Kane n-a pierdut niciun meci oficial al echipei. Până în prezent, el a bifat 98 la sută din toate minutele posibile în Bundesliga", notează Bild.