Bayern Munchen - Lazio 3-0 | Bavarezii întorc rezultatul din tur și se califică în sferturi

Bayern Munchen Allianz Arena Lazio Roma optimile Champions League Thomas Tuchel Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 05 Martie 2024, 23:53
Data actualizarii: Marti 05 Martie 2024, 23:51

În partida tur, Lazio s-a impus cu 1-0 și are acum prima șansă la calificarea în sferturile de finală.

Bayern Munchen - Lazio 3-0

Final de meci!

Minutul 66 - GOOOL Bayern Munchen! Sane șutează puternic de la marginea careului, portarul respinge în față, iar Harry Kane recuperează și marchează.

Minutul 45+2 - GOOOL Bayern Munchen! Matthijs de Ligt are o execuție spectaculoasă, un voleu de la marginea careului.

Minutul 39 - GOOOL Bayern Munchen! Mingea ajunge la Harry Kane în urma unei centrări de la Thomas Muller, iar atacantul găsește spaţiu în interiorul careului şi înscrie cu capul.

A început partida!

Bayern Munchen - Lazio Roma, meciul retur din optimile Champions League, se joacă de la ora 22:00 și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

În prima manșă, Lazio s-a impus cu 1-0 (gol Ciro Immobile '69 - din penalty) și are acum prima șansă la calificarea în sferturile de finală, așa că nemții sunt obligați să facă un meci mare pe ”Allianz Arena”.

Thomas Tuchel, în pericol înaintea returului cu Lazio! Ce spune antrenorul lui Bayern

"Situaţia este foarte clară, iar pentru a reuşi o performanţă de înalt nivel, presiunea face parte din joc. Avem nevoie de o victorie la diferenţă de două goluri împotriva unei echipe italiene, o echipă antrenată de Maurizio Sarri", a declarat antrenorul bavarez Thomas Tuchel în conferinţa de presă dinaintea meciului.

Întrebat dacă Bayern va trebui să dea dovadă de răbdare marţi seară, în faţa a 75.000 de spectatori pe Allianz Arena, Tuchel a răspuns: "Da şi nu".

”Răbdare, da” vs. ”răbdare, nu” la echipa bavareză

"Răbdare, da, dar nu ca să fim frustraţi, dacă lucrurile merg mai încet, dacă nu merg pe deplin conform planului. Nu ar trebui să ne pierdem capul dacă totul nu merge de la început.

Răbdare, nu, dacă este vorba doar de a avea posesia mingii. Nu avem timp de pierdut, nu putem aştepta. Timpul e de partea lui Lazio. Va trebui găsit un amestec potrivit între a păstra mintea limpede şi a face presing", a spus Tuchel.

Bayern trece printr-o criză profundă şi este pe locul 2 în Bundesliga, la 10 puncte de liderul Bayer Leverkusen, care a obţinut victorii pe linie în ultimele patru etape, perioadă în care bavarezii au avut un singur succes.