Recordul stabilit de Harry Kane, după victoria la scor obținută de Bayern Munchen în Bundesliga

Bayern Munchen Bundesliga Harry Kane Germania
Data publicarii: Sambata 16 Martie 2024, 19:54
Data actualizarii: Sambata 16 Martie 2024, 20:05

Bayern Munchen a obținut o victorie importantă în campionat, în încercarea de a se apropria de liderul Bayer Leverkusen.

Bayern Munchen a învins, în deplasare, scor 5-2, pe Darmstadt, în etapa a 26-a din Bundesliga.

Gazdele au deschis scorul, prin Tim Skarke, în minutul 28, însă bavarezii au egalat opt minute mai târziu, când a marcat Jamal Musiala, iar în minutul 45+1 Harry Kane i-a adus pe oaspeţi în avantaj.

Record istoric pentru Harry Kane

Britanicul a ajuns la 31 de goluri stagionale şi este jucătorul cu cele mai multe goluri înscris în sezonul de debut în Bundesliga.

Atacantul a doborât astfel un record care fusese stabilit în urmă cu 50 de ani, de Uwe Seeler, autor a 30 de goluri pentru Hamburger SV în sezonul inaugural al Bundesligii, 1963-1964.

În repriza secundă, Bayern Munchen a mai înscris prin Musiala, în minutul 64, Serge Gnabry şi Mathys Tel, obţinând victoria cu scorul de 5-2.

În clasament, bavarezii se află pe locul secund, cu 60 de puncte, la 7 puncte de lider, Bayer Lerverkusen, şi tot la 7 puncte de echipa de pe locul al treilea, VfB Stuttgart, ambele formații având câte un meci mai puţin jucat.