Premiul Oscar pentru cea mai mare ratare merge la Maxim :( Semi-luft cu poarta goala in min 78 la 1-0 pentru Stuttgart. Pana la final a venit dezastrul VIDEO

Alexandru Maxim VfB Stuttgart Germania
Data publicarii: Luni 03 Martie 2014, 07:22
Data actualizarii: Luni 03 Martie 2014, 07:25

► Ce-ar fi sa-i batem? Romania - Argentina se vede la ProTV, miercuri de la ora 21.00

Alexandru Maxim a fost titular la Stuttgart in partida cu cei de la Eintracht Frankfurt in etapa a 23-a din Bundesliga. Era un meci extrem de important pentru ambele echipe in lupta pentru evitarea retrogradarii, cele 2 echipe fiind despartite de doar 3 puncte, cu un avantaj pentru gazde.

Stuttgart avea cea mai proasta serie din Bundesliga, echipa lui Maxim pierzand toate cele 6 meciuri din 2014, rezultate ce au dus-o pe locul 15 in clasament, primul deasupra liniei. Maxim a reusit sa dea cea de-a 10-a pasa de gol din acest sezon in minutul 31 la reusita lui Harnik.

Din pacate pentru mijlocasul roman, convocat la nationala pentru partida cu Argentina, a avut insa o ratare imensa pe final de meci. In minutul 78, Maxim a primit mingea singur in fata portii goale insa a pus piciorul gresit!

La mai putin de 2 minute distanta, Rosenthal a reusit sa egaleze - Maxim a fost scos de Thomas Schneider insa Stuttgart nu a reusit sa salveze meciul. Mai mult, Alex Meier, golgheterul gazdelor, a inscris in ultimele minute de joc pentru 2-1 iar Eintracht obtine o victorie mare!

Stuttgart ramane cu 19 puncte dupa 23 de etape, la egalitate cu Hamburg si Freiburg, echipe aflate pe pozitii retrogradabile, iar Schneider risca sa fie dat afara in aceasta saptamana!