Bayer Leverkusen Alex Grimaldo Bayern Munchen Josip Stanisic Xabi Alonso Germania
Data publicarii: Sambata 10 Februarie 2024, 21:30
Data actualizarii: Sambata 10 Februarie 2024, 21:59

Înaintea întâlnirii directe, cele două echipe erau despărțite de două puncte în fruntea clasamentului din Germania.

FINAL Bayer Leverkusen - Bayern Munchen 3-0 (Josip Stanisic 18, Alex Grimaldo 50, Jeremie Frimpong 90+5)

UPDATE Cu portarul Manuel Neuer în atac în prelungiri, Bayern a rămas descoperită și Jeremie Frimpong a dat lovitura de grație după un contraatac rapid, 3-0 în minutul 90+5. Bayer Leverkusen este lider acum în Bundesliga cu 55 de puncte, în timp ce Bayern rămâne pe 2, cu 50 de puncte.

Într-un meci început la ora 19:30, Bayer Leverkusen o conduce în minutul 50 cu 2-0 pe Bayern Munchen în derby-ul din etapa cu numărul 21 din Bundesliga, goluri marcate de mijlocașii laterali: croatul Josip Stanisic (18) și spaniolul Alex Grimaldo (50).

Înaintea întâlnirii directe, Leverkusen, antrenată de Xabi Alonso, era liderul campionatului cu 52 de puncte, în timp ce Bayern ocupa poziția secundă, cu 50 de puncte.

Următoarele clasate, VfB Stuttgart și Borussia Dortmund, au câte 40 de puncte.