FOTO ȘI VIDEO Continuă minunea Bayer Leverkusen! Echipa antrenată de Xabi Alonso este lider invincibil în Bundesliga

Bayer Leverkusen Bayern Munchen Borussia Dortmund Bundesliga Xabi Alonso Germania
Data publicarii: Luni 09 Octombrie 2023, 08:38
Data actualizarii: Luni 09 Octombrie 2023, 09:10

Marile forțe Bayern Munchen și Borussia Dortmund, la rândul lor neînvinse, ocupă doar pozițiile 3 și, respectiv, 4 în clasament.

Bayer Leverkusen a învins duminică, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia FC Koln şi a devenit lider în Bundesliga. În aceeaşi etapă a şaptea, Bayern a învins pe Freiburg, scor 3-0.

Meciul de pe BayArena a fost dominat fără probleme de echipa condusă de Xabi Alonso, care şi-a securizat victoria prin trei goluri înscrise de Jonas Hofmann (minutul 22), Jeremie Frimpong (minutul 32) şi Victor Boniface (minutul 67).

Leverkusen este lider în Bundesliga, cu 19 puncte, cu un punct mai mult decât ocupanta locului secund, VfB Stuttgart.

Kingsley Coman, dublă pentru Bayern Munchen în 3-0 cu Freiburg

Pe Allianz Arena, Bayern a condus cu 2-0 la pauză, prin golurile reuşite de Kingsley Coman (minutul 12) şi Leroy Sane (minutul 25).

Bavarezii nu au mai forţat în repriza secundă, au mai înscris un singur gol, prin Coman (minutul 85), şi, după acest 3-0 cu Freiburg (nu Eintracht Frankfurt, cum greșit apare pe grafica Bundesliga), sunt pe locul 3 în clasament, cu 17 puncte.