VIDEO A început și Bundesliga, 27 de goluri în primele 6 partide și un meci nebun! Scor final 4-4, ultimul gol marcat în '90+7 din penalty

Tomas Cvancara Bayer Leverkusen Borussia Dortmund Borussia Monchengladbach FC Augsburg Germania
Data publicarii: Duminica 20 August 2023, 09:18
Data actualizarii: Duminica 20 August 2023, 09:32

FC Augsburg și Borussia Monchengladbach au oferit cea mai spectaculoasă partidă din prima etapă.

Bayer Leverkusen a învins sâmbătă, pe teren propriu, formaţia RB Leipzig, scor 3-2, în prima etapă a Bundesligii. În primele cinci meciuri disputate sâmbătă s-au înscris 23 de goluri, după Werder Bremen - Bayern Munchen 0-4 de vineri.

Bayer Leverkusen, echipa lui Xabi Alonso, emoții cu RB Leipzig, deținătoarea Supercupei

Bayer Leverkusen a avut ceva emoţii cu RB Leipzig, una din echipele mari ale Bundesligii, dar a reuşit să se impună cu 3-2.

Băieţii lui Xabi Alonso au condus cu 2-0 şi cu 3-1, iar oaspeţii au replicat prin Dani Olmo, aflat la al patrulea gol în acest start de sezon, şi prin Lois Openda.

În ultimul sfert de oră Leipzig a alergat după o egalare care nu a venit şi, după cucerirea Supercupei, alb-roşii debutează cu stângul în Bundesliga.

Nebunia de la Augsburg - Gladbach: 0-2, apoi 1-3, 4-3, final 4-4

La Augsburg, prima parte a reprizei întâi a părut că va aduce o victorie fără probleme a Borussiei Monchengladbach, care conducea cu 2-0 în minutul 27.

Chiar dacă Elvis Rexhbecaj a redus din diferenţă în minutul 29, Ngoumou a refăcut în minutul 37 avantajul de două goluri al oaspeţilor. De aici, meciul s-a schimbat complet.

Augsburg a reuşit să egaleze până la finalul reprizei, prin Max Bauer şi Sven Michel, iar în minutul 76 Ruben Vargas a marcat pentru 4-3.

Tomas Cvancara a salvat însă un punct pentru Borussia, egalând în minutul 90+7 şi stabilind scorul final, 4-4.

Borussia Dortmund, gol decisiv în minutul 88

În ultimul meci de sâmbătă, diisputat seara târziu, Borussia Dortmund a fost nevoită să îşi folosească toată artileria grea ca să poată trece de FC Koln în prima etapă a noului sezon din Bundesliga.

Cu toate ratările lui Haller sau Reus, gazdele nu au reuşit însă să înscrie, iar Koln a avut câteva şanse în care putea marca.

Golul victoriei a venit, pentru Borussia, din piciorul lui Donyell Malen, care a înscris în minutul 88, aducând o victorie şi trei puncte pentru vicecampioana Germaniei.

Rezultate de sâmbătă din prima etapă din Bundesliga

Bayer Leverkusen – RB Leipzig 3-2 (Frimpong 24, Tah 35, Wirtz 64 / Dani Olmo 39, Openda 71)

VfL Wolfsburg – Heidenheim 2-0 (Wind 6, 27)

Hoffenheim – Freiburg 1-2 (Kabak 50 / Szalai 39 autogol, Sallai 45)

Augsburg – Borussia Monchengladbach 4-4 (Rexhbecaj 29, Bauer 41, Michel 45+7, R. Vargas 76 / Itakura 13, Cvancara 27, 90+7, Ngoumou 37)

VfB Stuttgart – Bochum 5-0 (Guirassy 18, 77, Zagadou 38, Mvumpa 60, 67)

Borussia Dortmund – FC Koln 1-0 (Malen 88)

* Werder Bremen - Bayern Munchen 0-4 s-a jucat vineri.