M&M Show! Mbappe și Messi au făcut spectacol în meciul Ajaccio - PSG! Victorie pentru Christophe Galtier în 'duelul' cu fiul său

Leo Messi AC Ajaccio Christophe Galtier kylian mbappe PSG Franta
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 08:44
Data actualizarii: Sambata 22 Octombrie 2022, 08:46

Ajaccio și Paris Saint-Germain s-au întâlnit în etapa cu numărul 12 din Ligue 1, scor 0-3.

Cu Neymar suspendat din cauza cumulului de cartonașe galbene, Kylian Mbappe (22 ani) și Leo Messi (35 ani) s-au dezlănțuit în deplasarea cu Ajaccio. Scorul a fost deschis de atacantul francez, după o pasă bună a lui Messi, în minutul 24.

În repriza a doua, Mbappe s-a transformat în pasator decisiv pentru Leo Messi, în minutul 78, iar patru minute mai târziu, argentinianul i-a mai oferit o pasă bună atacantului, care nu a ratat, închizând astfel și tabela de marcaj.

În urma duelului, PSG și-a consolidat poziția de lider al clasamentului, cu 32 de puncte, în timp ce Ajaccio se află pe locul 18 în clasament, având doar 8 puncte. În clasamentul marcatorilor, Mbappe este lider cu 10 reușite, urmat de Neymar, care are 9 goluri.

Leo Messi este cel mai bun pasator din Ligue 1, având 9 assist-uri și 6 goluri marcate, urmat de Neymar, care are cu două pase mai puțin.

Christophe Galtier, față în față cu fiul său

Meciul a fost unul important și pentru Christophe Galtier, antrenorul lui Paris Saint-Germain, care s-a duelat cu fiul său, Jordan Galtier, antrenor secund al lui AC Ajaccio. Duelul a fost unul așteptat, în condițiile în care Jordan și-a construit singur cariera în antrenorat, fără să aștepte ajutor din partea tatălui său.

„Da, a fost un moment special. Mi-a spus că a avut mult de muncă să analizeze ce formație am aliniat cu Marseille, știu că i-am făcut probleme când am schimbat organizarea. În mod clar pentru un tată este mereu extrem de plăcut, e și un sentiment de mândrie.

Am trei băieți pe care îi iubesc la nebunie. În această seară am avut unul alături de mine, alți doi în fața ecranului pentru a-și urmări tatăl, dar în special fratele. Sunt unele momente speciale, însă trebuie să trecem rapid peste ele. Sunt bucuros pentru el, că continuă să crească și să își dezvolte ideile și modul în care vede fotbalul”, a spus Galtier conform RMC Sport