VIDEO Kylian Mbappe, performanță fabuloasă în acest sezon! La câte goluri a ajuns după dubla din Lorient - PSG 1-4

kylian mbappe Lorient Luis Enrique Ousmane Dembele PSG Franta
Data publicarii: Joi 25 Aprilie 2024, 10:22
Data actualizarii: Joi 25 Aprilie 2024, 10:24

Starul francez urmează să o părăsească în vară pe Paris Saint-Germain cu destinația Real Madrid.

PSG a învins miercuri, în deplasare, scor 4-1, formaţia Lorient, în etapa a 29-a din Ligue 1, prin golurile marcate de cei doi jucători pe care antrenorul Luis Enrique i-a lăsat pe bancă în meciul cu Olympique Lyon: Kylian Mbappe şi Ousmane Dembele.

Pe ”Stade du Moustoir – Yves Allainmat”, Dembele a deschis scorul în minutul 19, iar Mbappe a făcut 2-0 foarte repede, în minutul 22.

Parizienii au majorat avantajul la trei goluri după o oră de joc, prin Dembele, iar Mbappe a închis tabela în minutul 90.

Gazdele au marcat o dată, prin Bamba, dar nu s-au putut opune forţei ofensive generate de oaspeţi.

Astfel, Kylian Mbappe a ajuns la 43 de goluri marcate în cele 43 de meciuri jucate în acest sezon pentru PSG (în Ligue 1, UEFA Champions League, Coupe de France și Trophee des Champions, adică Supercupa Franței)!

Clasamentul din Ligue 1

PSG s-a impus cu 4-1 şi are 69 de puncte în clasamentul din Ligue 1, fiind practic campioană. Lorient este la retrogradare, pe locul 17, cu 26 de puncte.