UTA Arad - CFR Cluj 1-3 | Echipa lui Mandorlini, lider provizoriu în Superligă, după o nouă victorie convingătoare

UTA - CFR Cluj Mircea Rednic Fotbal intern
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 21 Iulie 2023, 23:36
Data actualizarii: Vineri 21 Iulie 2023, 23:37

CFR Cluj a obținut al doilea succes consecutiv și este lider provizoriu în Superliga României. Echipa antrenată de Mandorlini s-a impus în deplasare cu UTA Arad, scor 3-1.

UTA Arad - CFR Cluj 1-3

Final de meci!

Minutul 85 - GOOOL CFR Cluj! Otele șutează din interiorul careului, Iacob respinge cu piciorul, Yeboah recuperează și înscrie cu capul.

• Mircea Rednic

Minutul 51 - Ocazie pentru UTA Arad! Rareș Pop recuperează mingea în zona careului advers, șutează cu stângul, însă portarul clujenilor are o intervenție sigură.

Minutul 49 - Ocazie pentru CFR Cluj! Jefte are șansa să ajungă la o minge în careul arădenilor, în urma unei greșeli a lui Carp, dar Iacob are o intervenție precisă.

A început repriza secundă!

Final de primă repriză!

Minutul 40 - Autogol UTA Arad! Cvek centrează în careul mic, Carp încearcă să respingă, dar trimite în propria poartă.

Minutul 34 - Penalty pentru CFR Cluj! Florin Iacob are o nouă paradă, de această dată în fața lui Jefte Betancor.

Minutul 29 - GOOOL CFR Cluj! Oaspeții restabilesc egalitatea după doar câteva secunde. Manea centrează în interiorul careului, Jefte prelungește, iar Bîrligea înscrie din fața porții.

Minutul 27 - GOOOL UTA Arad! Cooper șutează cu stângul de la marginea careului, în vinclu, fără șanse pentru portarul advers.

Minutul 14 - Rareș Pop ridică privirea și centrează din banda stângă. Bagă mult piciorul sub minge, dar Camora e omul potrivit la locul potrivit pentru CFR și respinge mingea în corner pentru arădeni. Echipa lui Rednic nu reușește însă să fructifice faza fixă.

Minutul 10 - Cooper îi pasează la firul ierbii lui Pop care își face însă preluarea mult prea lungă, iar balonul iese din suprafața de joc. Arădenii încep în forță meciul de pe „Francisc von Neuman” cu o ocazie extrem de periculoasă la poarta lui Sava.

A început partida!

Echipele de start

• UTA Arad: Iacob - Carp, Benga, Markov, Abeid - Pop, Dumitrașcu, Stahl, Mihai - Fabry, Cooper
  • CFR Cluj: Sava - Mogoș, Ajeti, Țîru - Manea, Fililp, Muhar, Cvek, Camora - Bîrligea, Betancor

știre inițială

UTA se află pe locul 7, cu un punct obținut în prima rundă (golaveraj 1-1), iar CFR se află pe poziția a 2-a, cu trei puncte și golaveraj 2-0.

„Suntem motivaţi zi de zi, de abia a început campionatul şi vrem să continuăm pe aceeaşi linie, să obţinem victoria cu UTA, aşa cum am făcut şi cu Poli Iaşi. Ne gândim la partida cu Adana, din Conference League, însă cea mai importantă este cea de la Arad”, a spus Andrea Mandorlini, antrenorul celor de la CFR Cluj.

„Jucăm cu o echipă cu multă experiență, cu trofee câștigate, cu jucători trecuți prin foc și sabie, dar și ei au probleme, mai ales pe zona axului central, în apărare. Au schimbat și un jucător care a venit și s-a accidentat, am văzut că sunt în discuții cu alți doi fundași centrali.

Mai mult, ei sunt acum preocupați și de Conference League și, ținând cont de situația lor, meciul de joia viitoare e foarte important. Poate vor face și câteva modificări, ținând cont de vârsta unor jucători, de exemplu să nu joace Camora, ci Peteleu, cum au mai făcut-o.

Au și declarat că e cel mai important joc și foarte puțin au vorbit de jocul de la UTA și sper să le facem o surpriză”, a spus Mircea Rednic, potrivit Sport Arad.

UTA - CFR Cluj, de la 21:30

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 28 de ori în principala competiţie internă, de 10 ori s-au impus arădenii, de 12 ori au câştigat clujenii, iar alte șase partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu UTA gazdă: 14 meciuri - 8 victorii UTA - o remiză - 5 succese CFR Cluj.

Primul joc a avut loc pe 24 august 1947, ITA - CFR 1-0, gol înscris de Ladislau Bonyhádi.

Cele mai multe goluri s-au marcat pe 12 iulie 1970, UTA - CFR 6-2. Trei dintre reuşitele arădenilor au purtat semnătura lui Otto Dembrovschi.

Cea mai mare diferenţă de scor: 14 aprilie 2007, CFR Cluj - UTA Arad 5-0.

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României: 2 martie 2023, CFR Cluj - UTA Arad 2-1, marcatori E. Krasniqi, Y. Matias, respectiv R. Pop.

Mircea Rednic vs CFR Cluj în toate competiţiile: 16 jocuri - 5 victorii - 3 remize - 8 înfrângeri.

Tehnicianul arădenilor a antrenat-o pe CFR la începutul sezonului 2013-2014, o scurtă perioadă, patru jocuri în campionat (o victorie, două remize, o înfrângere).