UTA Arad - Gloria Buzău și FC Argeș - Dinamo | Când sunt programate meciurile de baraj

FC Arges - Dinamo meciuri baraj superliga uta arad - gloria buzau Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 21 Mai 2023, 14:59
Data actualizarii: Duminica 21 Mai 2023, 15:00

Dinamo a pierdut meciul cu Poli Iași, scor 1-4, și va merge la barajul pentru promovarea în Superligă.

”Câinii” aveau nevoie de o victorie la Iași, cu deja promovata Politehnica, pentru a spera la un loc de promovare directă, dar au început cum nu se putea mai prost meciul din Copou.

FC Argeș - Dinamo și UTA Arad - Gloria Buzău la baraj

Robert Ion a punctat de două ori în primele 13 minute, profitând de gafele în lanț în defensiva dinamovist. Lamine Ghezali a redus din diferență și a reaprins speranțele ”câinilor” în partea secundă.

În repriza a doua, Alexandru Musi a ieșit la ”rampă” și a marcat o ”dublă”, stabilind scorul final, 4-1 pentru Poli Iași, astfel că Dinamo va juca barajul de promovare/menținere cu FC Argeș.

În celălalt meci de baraj, Gloria Buzău își va măsura forțele cu UTA Arad. Primele meciuri se vor disputa pe terenurile echipelor din Liga 2, iar meciurile din retur vor avea formațiile din Liga 1 în postura de gazde.

Sâmbătă, 27 mai

Ora 20.30 Baraj de menținere / promovare 1

Luni, 29 mai

Ora 20.00 Baraj de menținere / promovare 2

Oțelul Galați a câștigat meciul cu Unirea Dej, scor 1-0, cu golul marcat din penalty de Gorovei, astfel că echipa lui Dorinel Munteanu revine în Liga 1 după opt ani, alături de rivala Poli Iași.