Dinamo, executată de doi jucători formați de FCSB! „Câinii” trebuie să treacă prin focurile barajului

Dinamo Alexandru Musi FCSB Poli Iasi Robert Ion Liga 2
Data publicarii: Duminica 21 Mai 2023, 14:49
Data actualizarii: Duminica 21 Mai 2023, 15:08

Politehnica Iași a făcut instrucție cu Dinamo în ultimul meci al sezonului, pe care a învins-o cu 4-1.

Dinamo, oprită în drumul spre promovarea directă de Robert Ion și Alexandru Musi

Pentru a promova direct și a evita barajul, Dinamo era nevoită să o învingă pe Poli Iași și să speră că Oțelul nu va câștiga cu Unirea Dej. Numai că, elevii lui Leo Grozavu au fost cei care au intrat montați pe teren, în ciuda faptului că erau matematic în Liga 1, iar în minutul 14, scorul era deja 2-0 pentru gazde, grație dublei lui Robert Ion (22 ani). Mijlocașul ofensiv format de FCSB a profitat de greșelile în lanț din apărarea lui Dinamo și l-a învins în două rânduri pe Filip Dujmovic (24 ani), portarul oferindu-i o „pasă decisivă” la prima reușită.

Primul gol al lui Robert Ion

Al doilea gol al lui Robert Ion

În minutul 49, când Dinamo spera la un rezultat pozitiv după golul lui Lamine Ghezali (23 ani), Alexandru Musi (18 ani), jucătorul care aparține de FCSB, l-a executat pe Dujmovic cu un șut puternic din interiorul careului.

Jucătorul pe care Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, îl consideră viitorul star al roș-albaștrilor avea să mai puncteze și el o dată. Musi a luat o acțiune pe cont propriu, i-a lăsat în spate pe apărătorii lui Dinamo și l-a învins pe Dujmovic cu un șut imparabil la colțul lung.

În aceste condiții, soarta lui Dinamo va fi decisivă în barajul pentru promovare/retrogradare cu FC Argeș.