Toni Petrea CFR Cluj FCSB Ovidiu Popescu Fotbal intern
Data publicarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 21:40
Data actualizarii: Duminica 23 Ianuarie 2022, 21:41

FCSB și CFR Cluj au produs o primă repriză spectaculoasă în derby-ul de pe Arena Națională.

La pauză, CFR Cluj a condus cu 2-1. Octavian Popescu a deschis scorul în minutul 24, cu o execuție splendidă din afara careului, însă campioana  a replicat în finalul primei reprize, când Gabriel Debeljuh a marcat două goluri în patru minute. Mai întâi, a trimis norocos cu spatele și l-a surprins pe Andrei Vlad, după o lovitură liberă pentru CFR Cluj în urma unui fault inutil al lui Ovidiu Popescu, iar la al doilea gol a fost pe fază la o respingere a lui Andrei Vlad.

Toni Petrea și-a pierdut cumpătul la FCSB - CFR Cluj

După primul gol marcat de CFR Cluj prin Debeljuh, Toni Petrea a avut o reacție nervoasă, camerele TV surprinzând momentul în care antrenorul lui FCSB strigă la Ovidiu Popescu, cel care l-a faultat în apropierea careului pe Gabriel Deac și i-a oferit campioanei lovitura libera din care a înscris.

"Ovidiule, de ce să faci faultul ăsta?", a strigat Toni Petrea către Popescu, gesticulând sugestiv și aruncând o sticlă de apă.

Ovidiu Popescu a fost criticat la pauza meciului și de Gabi Balint, analist Digisport.

"E un meci extraordinar de bun. CFR are un prim gol din fază fixă, asta trebuie ținut minte. Ovidiu Popescu face o mare greșeală la faza aia, n-are treabă să facă fault în zona aia. CFR e o echipă bine organizată. O echipă care nu e organizată bine pe fază defensivă, dar are jucători talentați e FCSB", a spus Gabi Balint.