Sorin Cârțu i-a „mitraliat” pe olteni după victoria la limită cu FC Voluntari: „Și-au bătut joc!”

Sorin Cartu fc voluntari Universitatea Craiova Fotbal intern Sorin Cârțu
Data publicarii: Luni 26 Februarie 2024, 22:44
Data actualizarii: Luni 26 Februarie 2024, 23:29

Sorin Cârțu, nemilos cu Ivaylo Petev & Co. după meciul cu FC Voluntari.

Universitatea Craiova a obținut o victorie importantă luni seară, învingând FC Voluntari cu 2-1, însă Sorin Cârțu, fostul președinte al clubului, s-a arătat nemulțumit de jocul echipei și de conducerea tehnică.

„Jucători aduși din toate părțile lumii. Bosniac, georgian, antrenorul e bulgar... Eu am fost sincer. Mie nu îmi place. Nu îmi place ce antrenează și nu îmi plac nici transferurile care s-au făcut. Zic eu nereușite”, a spus Sorin Cârțu la Primasport.

Criticilor lui Cârțu vin în urma prestațiilor inconstante pe care echipa le-a avut în ultima perioadă. Deși oltenii au urcat pe locul 4 în clasament după victoria cu Voluntari, Cârțu consideră că echipa nu are un joc solid.

„Cel puțin până acum și-au bătut joc de campionat. Păcat de condițiile care le-au fost oferit”, a mai spus Cârțu.

Universitatea Craiova - FC Voluntari, scor 2-1

Oltenii au deschis scorul în minutul 7, prin Baiaram, însă imediat după aceea s-au retras și le-au permis ilfovenilor să prindă curaj în atac. În repriza secundă, Popescu a restabilit egalitatea de la 11 metri. Cu șase minute înainte de final, Mitriță l-a servit excelent pe Maldonado, care a stabilit scorul final 2-1.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a urcat pe locul patru în clasament, cu 42 de puncte, în timp ce FC Voluntari se află pe 14, cu 27 de puncte.

Etapa viitoare, Universitatea Craiova se deplasează la Ploiești pentru meciul cu Petrolul, programat joi, de la ora 18:30. De partea cealaltă, FC Voluntari va primi vizita FCSB-ului, tot joi, de la ora 21:00.