SPECIAL FA CUP | Se joacă pe bani mulți! Cât vor încasa învingătoarele din șaisprezecimile competiției

FA Cup pro x Voyo Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 05 Februarie 2022, 08:34
Data actualizarii: Sambata 05 Februarie 2022, 08:40

FA Cup, cea mai veche competiție de fotbal din lume, se vede la PRO X și pe VOYO, în weekend-ul 4-6 februarie.

Săptămâna aceasta, la PRO X și VOYO se dispută șaisprezecimile de finală ale FA Cup, cea mai veche competiție de fotbal din lume, care a debutat în sezonul 1871-1872.

Pentru prima dată din 2016-2017, două echipe din afara Ligii se vor lupta pentru calificarea în optimile de finală ale competiției. Este vorba despre Boreham Wood, care a trecut în runda precedentă de AFC Wimbledon (concurează în al cincilea nivel fotbalistic din Anglia) și de Kidderminster Harriers (al șaselea nivel), care a eliminat-o suprinzător pe Reading.

Weekend-ul începe în forță la PRO X și pe VOYO

Vineri, de la ora 22:00, Ronaldo și compania s-au duelat cu Middlesbrough, într-un meci de poveste, transmis de Pro X și VOYO.

Spectacolul fotbalistic continuă sâmbătă, cu patru dueluri de foc:

• 14:30 Chelsea – Plymouth Argyle
  • 17:00 Manchester City – Fulham
  • 19:30 Cambridge United – Luton
  • 22:00 Totthenham – Brighton Albion

Încheiem weekend-ul cu trei dueluri spectaculoase, iar în finalul zilei o vom putea vedea la lucru pe surpriza acestei ediții de FA Cup, Boreham Wood.

• 14:00 Liverpool – Cardiff
  • 18:00 Notthingham Forest – Leicester City
  • 20:30 AFC Bournemouth – Boreham Wood

16 meciuri se vor disputa în weekendul 4-6 februarie, iar câștigătoarele se vor alege și cu o sumă importantă de bani. Învingătoarele vor primi din partea organizatorilor suma de 90.000 de lire, adică aproape 110.000 de euro.

Asta înseamnă că organizatorii pun la bătaie, numai pentru această fază a competiției, aproximativ două milioane de euro.

Manchester United - Middlesbrough 1-1 (7-8 d.p.)

Middlesbrough se califică în optimile de finală ale FA Cup după ce a eliminat-o pe Manchester United, chiar pe Old Trafford. „Diavolii roșii” au început meciul în forță, însă Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în minutul 20. Jadon Sancho a reușit să o ducă însă pe United în avantaj, cu un gol marcat în minutul 25, stabilind și rezultatul la pauză.

Oaspeții au revenit în forță de la vestiare, iar în minutul 64, Crooks a reușit să egaleze, iar golul a fost validat cu ajutorul VAR, după o fază controversată. Watmore, cel care i-a centrat lui Crooks a preluat balonul cu mâna, însă noile reglementări au dus la validarea reușitei. Meciul s-a disputat până la loviturile de departajare, iar jucătorii celor două echipe au mers cap la cap până la scorul de 8-7 pentru oaspeți, când Elanga a ratat.