FOTO Mircea Rednic a spus tot la finalul meciului cu FCU Craiova! Ce mesaj a avut pentru fani și ce a însemnat gestul de la final

Mircea Rednic FCU Craiova UTA Arad Fotbal intern Mircea Rednic / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Sambata 02 Martie 2024, 16:57
Data actualizarii: Sambata 02 Martie 2024, 17:07

UTA Arad s-a impus, pe teren propriu, scor 3-2, în fața lui FCU Craiova, în etapa cu numărul 29 din Superliga și a urcat pe loc de playoff.

La finalul meciului, Mircea Rednic și-a felicitat jucătorii pentru performanță, recunoscând faptul că nimeni n-ar fi crezut la începutul sezonului că echipa sa e capabilă de o astfel de reușită.

„Un pas important. Cine credea că la o să ajunge în situația asta de a fi în playoff? Astăzi cred că a fost cel mai bun meci al lui Craiova. Am și spus la început că au calitate”, a spus Mircea Rednic, apoi și-a explicat gestul făcut la final meciului: „La final arătam patru, de la patruzeci, câte puncte avem.”

• Mircea Rednic / Foto - Gabriel Chirea

„Sprijinul suporterilor a contat. Au fost alături de noi în momentele grele și îi așteptăm să vină alături de noi și la București.

Multă lume și-a dat cu părerea la început. Dar chiar am avut momente în care chiar n-am avut pe cine să trimit pe teren, am mai și greșit, dar în cele din urmă ne-am descurcat”, a mai spus Rednic.

UTA Arad - FCU Craiova, scor 3-2

Gazdele au deschis scorul prin Pedro, în minutul 13, iar oaspeții au restabilit egalitatea prin Bauza, minutul 22, însă arădenii au trecut din nou la conducere șase minute mai târziu, după golul reușit de Micovschi. Cu trei minute înainte de finalul primei reprize oltenii au mai marcat o dată prin Dragu. A fost 2-2 la pauză.

În partea secundă, Fabry a marcat din lovitură de la 11 metri, în minutul 63, stabilind rezultatul final.

În urma rezultatului de sâmbătă, UTA Arad a urcat pe loc de playoff, cu 40 de puncte, în timp ce FCU Craiova se află pe 13, cu 31 de puncte.