VIDEO "Lasați-l în pace!" Gică Hagi, răspuns direct când a fost întrebat despre un "lup tânăr" din Liga 1

Data publicarii: Luni 02 Mai 2022, 09:49
Data actualizarii: Luni 02 Mai 2022, 10:07

CFR s-a impus duminică seara, pe teren propriu, scor 2-1 cu Farul, într-un meci din etapa a șaptea a play-off-ului Ligii 1.

Claudiu Petrila, titular duminică în atacul CFR-ului în victoria cu Farul, scor 1-0, pe teren propriu, e dorit de Galatasaray și Fenerbahce, a scris zilele trecute presa din Turcia.

La meciul cu gruparea antrenată de Gică Hagi, Petrila a jucat în banda stângă, în tridentul din care au mai făcut parte Adiță Păun și Debeljuh. În repriza a doua, în minutul 61, fotbalistul în vârstă de 21 de ani a fost înlocuit de Birligea, cel care avea să marcheze unicul gol al meciului, la cinci minute de la intrarea sa pe teren.

Hagi despre Petrila. "Nu-mi place să mă bag în bucătăria celorlalți"

Cunoscut drept un antrenor care mizează foarte mult pe tineri, Gică Hagi a fost întrebat duminică seara, la conferința de presă, și despre interesul pe care echipele din Turcia și l-ar fi exprimat pentru Petrila (1,76 m), jucător cu șase selecții în reprezentativa de tineret.

"Am foarte mulți jucători  tineri și de Petrila trebuie să vorbească Dan cel mai bine (n.r.: Dan Petrescu). E un jucător tânăr, lăsați-l în pace! E un jucător talentat, dacă o să vină oferta, vine.

CFR știe, nu-mi place să mă bag în bucătăria celorlalți, trebuie sa-mi văd de copiii mei, să vedem noi ce facem. Trebuie să le batem pe cele mari și sa zicem cu vocea tare: 'Da, trebuie să luăm campionatul!", a declarat Gică Hagi, la conferința de presă ce a avut loc după confruntarea CFR Cluj - Farul 1-0.

1,4 milioane de euro este cota de piață a lui Claudiu Petrila, potrivit transfermarkt.com. Aripa stângă a campioanei a marcat nouă goluri și a oferit cinci pase decisive în cele 37 de meciuri disputate în acest sezon în tricoul alb-vișiniu. Petrila a venit la Cluj în noiembrie 2018, de la FC Bihor, și mai are contract cu gruparea din Gruia până în 2023.