Kopic, încrezător după înfrângerea cu Petrolul: „Arătam mai bine!” Pariul croatului: „El e viitorul”

Zeljko Kopic Dinamo Petrolul Ploiesti Fotbal intern Zeljko Kopic, antrenor Dinamo/sursa foto: Sport Pictures
Data publicarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 22:47
Data actualizarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 22:51

Dinamo a început cu stângul anul 2024, capitulând pe „Ilie Oană” în fața Petrolului Ploiești, scor 1-0, în etapa cu numărul 22 din Superliga.

Din articol

La finalul partidei, Zeljko Kopic, antrenorul „câinilor”, a susținut că echipa sa a arătat mai bine decât în finalul anului trecut, însă i-a lipsit eficiența în ultima treime.

Antrenorul croat a punctat faptul că Dinamo are nevoie să își consolideze jocul în ofensivă dacă vrea să câștige puncte etapele viitoare.

„Am avut probleme în ultima treime (atac). Controlăm mai bine jocul decât în trecut.

Am avut mai mult control asupra mingii. Toată echipa a jucat bine, am avut un joc solid. Nu pot să le reproșez nimic jucătorilor în privința ritmului, a determinării. Trebuie să îmbunătățim jocul nostru în atac.

Cred 100% în David Irimia, el este viitorul lui Dinamo și al României.

Ne-am descurcat bine în prima repriză, deşi am avut câteva greşeli atunci când am avut posesia. Trebuie să găsim nişte soluţii să ne prezentăm mai bine. Sper că şi problema lui Velkowski se va rezolva ca să îl avem în următorul meci.

Trebuie să vedem cum se vor adapta jucătorii noi. Încă ne mai gândim la transferuri, dar nu sunt uşor de realizat în perioada de iarnă. Sper totuşi că vom mai face câteva transferuri”, a spus Zeljko Kopic după Petrolul - Dinamo 1-0.

Petrolul - Dinamo 1-0

Singurul gol al partidei a fost marcat de Jair, în minutul 80, după o minge venită de la Seniko Doua.

În urma rezultatului de sâmbătă seară, Dinamo a rămas pe locul 15, cu 16 puncte, în timp ce Petrolul Ploiești a urcat până pe șapte, acumulând 30 de puncte și egalând-o pe Farul Constanța.

Etapa următoare, „câinii” vor primi vizita Rapidului, în timp ce Petrolul Ploiești se va deplasa la Galați, pentru meciul cu Oțelul.