Petrolul Ploiești - Dinamo 1-0. Victorie importantă pentru prahoveni, care se aproprie de play-off

Dinamo Petrolul Ploiesti Zeljko Kopic Superliga
Data publicarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 22:00
Data actualizarii: Sambata 20 Ianuarie 2024, 22:04

Urmărim și comentăm împreună meciul din Superligă dintre Petrolul Ploiești și Dinamo pe www.sport.ro și pe facebook.com/sport.ro.

Petrolul Ploiești - Dinamo 1-0

Final de meci!

Minutul 80 - GOOOOL Petrolul Ploiești! Jair deschide scorul, cu un șut la colțul lung.

Minutul 48 - Ocazie importantă pentru Petrolul Ploiești! Paul Papp șutează din interiorul careului, puțin pe lângă poartă.

A început repriza secundă!

Pauză!

Minutul 41 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Gazdelel cer lovitură de pedeapsă, dar după consultarea VAR-ului, Marian Barbu nu acordă penalty.

Minutul 20 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Doua are o acțiune personală foarte bună, însă o finalizează cu un șut slab.

Minutul 12 - S-a reluat meciul!

Minutul 4 - Partida a fost întreruptă după ce fanii gazdelor au aruncat cu numeroase fumigene și petarde pe suprafața de joc.

Minutul 2 - Ocazie pentru Petrolul Ploiești! Alexandru Musi este faultat în careu, cere penalty, dar Marian Barbu nu oprește jocul.

A început partida!

Petrolul Ploiești - Dinamo, partidă din cadrul etapei a 22-a din Superligă, se joacă de la ora 20:00 și poate fi urmărită în format LIVE TEXT pe Sport.ro.

Gazdele sunt pe locul 9, cu 27 de puncte, la doar 3 distanță de play-off, în timp ce ”câinii” sunt penultimii (15 din 16), cu doar 16 puncte.

Dinamo, 5 transferuri spectaculoase în iarnă

Dinamo a făcut multe achiziții în această iarnă, dar antrenorul Zeljko Kopic nu se va putea baza pe toți cei nou-veniți, unii încă nepregătiți, și nici pe suspendatul Dennis Politic.

Transferurile ”câinilor” sunt Darko Velkovski (fundaș central macedonean), Domagoj Pavicic (mijlocaș central croat), Eddy Gnahore (mijlocaș central francez), Petru Neagu (atacant moldovean) și Georgi Milanov (mijlocaș central bulgar), cu toții internaționali.

Petrolul - Dinamo, un derby de tradiție, de pe vremea lui Iuliu Baratky și Titus Ozon

Dinamo și Petrolul Ploiești s-au mai întâlnit de 93 de ori în principala competiţie internă, de 54 de ori s-au impus bucureştenii, de 20 de ori au câştigat prahovenii, iar alte 19 partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu Petrolul gazdă: 46 de meciuri - 14 succese Petrolul - 12 remize - 20 victorii Dinamo.

Primul meci s-a jucat pe 24 august 1952, Flacăra - Dinamo 0-2, goluri Nicolae Nicuşor Dumitru şi Titus Ozon, ultimul câştigând la finele ediţiei respective titlul de golgheter, performanţă repetată şi în stagiunea următoare, scrie LPF.

Pe băncile celor două echipe s-au aflat două nume mari din perioada interbelică, Andrei Sepci (Petrolul), respectiv Iuliu Baratky (Dinamo).

Întâia remiză s-a înregistrat pe 6 iunie 1954, Dinamo - Flacăra 3-3. La Dinamo începuse era Angelo Niculescu, în timp ce la conducerea tehnică a oaspeţilor se afla legenda clubului, Ilie Oană.

Când Dinamo se distra cu Petrolul: trei victorii cu 6-0

Cea mai mare diferenţă în SuperLiga României: de trei ori 6-0 pentru Dinamo, în 1960, 1982 şi 1991.

În partida din 1960 (21 noiembrie, Dinamo - Petrolul 6-0), Gheorghe Ene avea să marcheze patru goluri, iar în meciul din 1991 (25 august, Dinamo - Petrolul 6-0), joc disputat în prima rundă, albanezul Demollari bifa debutul în fotbalul românesc, urmând a deveni în decembrie 1994, primul străin care a ajuns la 100 de partide în SuperLigă. Acesta a marcat atunci de două ori.

Iar pe 25 septembrie 2011, dinamoviştii au stricat „sărbătoarea" inaugurării noului stadion „Ilie Oană", după ce au câştigat cu 5-1 pe arena prahovenilor (Mitea / Moţi, Djakaridja Kone, Dănciulescu, Marius Niculae dublă). Antrenori erau Vivi Răchită, respectiv Liviu Ciobotariu.

Cea mai recentă dispută directă din campionat: 26 august 2023, Dinamo - Petrolul 1-1 (Goncalo Gregorio / Zoran Petrovic).