Jucătorul care l-a impresionat pe Zeljko Kopic la meciul cu Oțelul: „A fost fantastic!” Ce spune despre evoluția echipei

Zeljko Kopic Dinamo Hakim Abdallah Fotbal intern Zeljko Kopic, antrenor Dinamo/sursa foto: Sport Pictures
Data publicarii: Duminica 18 Februarie 2024, 22:47
Data actualizarii: Duminica 18 Februarie 2024, 22:55

Dinamo a trecut de Oțelul Galați, scor 3-1, și a părăsit ultimul loc din clasamentul Superligii.

La finalul meciului, Zeljko Kopic și-a felicitat echipa pentru jocul prestat și a remarcat evoluția foarte bună pe care a avut-o Hakim Abdallah.

„Am făcut un meci foarte bun astăzi. Penalty-ul primit de Oțelul a înclinat jocul în favoarea lor, însă după aceea am reechilibrat situația.

Cred că agresivitate și idea noastră de joc între linii, cum să atacăm spațiile în spatele liniilor de apărare ale Oțelului au fost foarte bune și cred că am meritat cele trei puncte.

Mai avem mult de muncit, mai avem multe puncte de recuperat, însă jucătorii e clar că sunt mult mai încrezători și stau mult mai bine pe teren. Ăsta e drumul pe care trebuie să continuăm.

Abdallah joacă foarte bine, însă pot să spun asta despre întreaga echipă. A fost fantastic. Sunt foarte mulțumit de evoluția sa, nu numai în seara asta, ci și recent. Traversează o perioadă foarte bună.

Sper ca totul să fie bine cu toți cei care s-au accidentat. Vor avea două zile să se refacă și să sperăm că vor fi bine”, a spus Kopjic la finalul meciului cu Oțelul Galați.

Dinamo - Oțelul Galați, scor 3-1

Dinamo a deschis scorul în minutul trei, prin Dennis Politic. Oțelul a restabilit egalitate după o lovitură de pedeapsă. Gnahore a readus-o pe Dinamo în avantaj în minutul 34, iar Abdallah a stabilit rezultatul final, în minutul 81, din penalty.

În urma rezultatului de duminică seară, Dinamo a acumulat 22 de puncte și a depășit-o pe FC Botoșani în clasament, urcând pe 15. De partea cealaltă, Oțelul a ratat ocazia de a se apropia la un punct de playoff, rămânând pe 11, cu 31 de puncte.

Etapa următoare, Dinamo se va deplasa la Cluj, pentru meciul cu CFR, programat vineri, de la ora 20:00, în timp ce Oțelul Galați va primi vizita Farului Constanța, sâmbătă, de la ora 17:00.