Răducioiu a făcut show după victoria lui Dinamo: "I-au topit! Work in progress" / "El e omul meciului!"

Dinamo - Otelul Abdallah Dinamo Florin Raducioiu Superliga Florin Răducioiu
Data publicarii: Duminica 18 Februarie 2024, 22:12
Data actualizarii: Duminica 18 Februarie 2024, 22:31

Dinamo a învins-o pe Oțelul, scor 3-1, duminică seara, în etapa a 26-a a Superligii.

Invitat la televiziunea Prima Sport, Florin Răducioiu l-a lăudat pe Kopic, antrenorul lui Dinamo, și l-a numit pe Abdallah MVP-ul partidei la care au asistat pe Arcul de Triumf peste 6.500 de spectatori.

Dinamo - Oțelul Galați 3-1 | "Work in progress"

Dinamo a reușit să domine formația lui Dorinel Munteanu și a părut, în multe fragmente ale jocului, că nu e o formație care se luptă în subsolul ierarhiei Superlgii.

• Florin Raducioiu

"Dinamo i-a topit pe Oțelul, sunt semne încurajatoare privind posibila salvare de la retogrdare. Jocul arătat azi și faptul că marchează cinci goluri în două meciuri sunt semne îmbucurătoare pentru viitor

Dinamo e vie, are în componență câțiva jucători foarte interesanți. E un pic work in progress. Acest antrenor e foarte bun, mi se pare că el cunoaște de mult timp fotbalul nostru.

Răducioiu: "Abdallah a fost omul meciului"

Abdallah a fost omul meciului, a fost pe tot terenul, a venit și în apărare. E de viteză, de forță, e un pasator excelent", a declarat Florin Răducioiu, la Prima Sport.

Dinamo a început meciul cu un gol marcat încă din minutul trei de Dennis Politic, care a reluat perfect o minge centrată de pe partea dreaptă de Hakim Abdallah.Bucuria ”câinilor” nu a durat mult, pentru că Oțelul Galați a restabilit egalitatea în minutul 17 prin golgheterul echipei, Alexandru Pop, care a transformat un penalty acordat de Andrei Moroiță după consultarea VAR.

Dinamo a ajuns la cinci puncte de locurile 13 și 14

În minutul 34, Dinamo a dus scorul la 2-1 prin Gnahore, care a transformat o minge aruncată în careu de același Abdallah. Dinamo a profitat de rezultatele favorabile din această etapă și s-a apropiat la cinci puncte de Poli Iași și FC Voluntari, echipele de pe locurile 13 și 14. Practic, pozițiile care asigură prezența la barajul pentru promovarea/menținerea în Superliga României.

”Câinii” au juns la 22 de puncte, au urmat pe penultimul loc și se pregătesc pentru următorul meci, pe care-l vor juca în deplasare, cu CFR Cluj. Apoi vor urma meciul de pe teren propriu cu Hermannstadt, deplasarea de pe terenul lui Poli Iași și ultimul meci, cu UTA, de ”acasă”.

• Dinamo a urcat pe poziţia a 15-a, cu 22 de puncte, în timp ce Oţelul are 31 de puncte şi este pe locul 11.

Dinamo - Oțelul Galați 3-1

DINAMO: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Gnahore, Pavicic (N. Roşu 82), Amzăr (Borduşanu 42) – Milanov (Ilic 83), Hakim Abdallah (Goncalo Gregorio 82), Politic (Dani Iglesias 53). ANTRENOR: Zeljko Kopic

OŢELUL: R. Stoian – Zhelev (Rusevic 46), J. Cisse, Lovric, Miguel Silva – Cisotti (Zivulic 46), Lameira, Samuel Teles (G. Cârjan 70) – Maciel (Adăscăliţei 56), A. Pop, Bodişteanu (A. Rus 46). ANTRENOR: Dorinel Munteanu