În sfârșit! "Artistul" Budescu mai primește și niște declarații care-i vor merge la suflet

Budescu Budescu - Ciobotariu ciobotariu Farul - FC Voluntari fc voluntari Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 12 Februarie 2022, 17:15
Data actualizarii: Sambata 12 Februarie 2022, 17:27
Farul Constanţa a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 3-0 (1-0), sâmbătă, pe teren propriu, la Ovidiu, într-un meci din etapa a 26-a a Ligii I de fotbal.
  • Echipa antrenată de Gheorghe Hagi s-a impus prin golurile marcate de Adrian Petre (15), Robert Moldoveanu (72), Florin Purece (86).
  • Farul a ratat şi un penalty, prin Adrian Petre, şutul atacantului fiind apărat de portarul Mihai Popa (59).

Constantin Budescu a jucat titular în eșecul formației sale, 0-3, la Ovidiu, cu Farul, formația lui Gică Hagi.

Managerul trupei de pe Litoral a vorbit în termeni laudativi despre playmaker-ul ilfovenilor la conferința de presă premergătoare confruntării de la Ovidiu, iar Livio Ciobotariu i-a "răspuns" colegului său de la CM din Franța: l-a trimis din primul minut pe teren pe Budescu.

Fostul jucător de la FCSB a avut o evoluție concludentă, însă n-a reușit să se exprime la cel mai înalt nivel. Ciobotariu anunțase la Ora Exactă în Sport, luni, că Budescu va primi mai multe minute.  Ciobi și-a manifestat satisfacția după prestația lui Budi.

"Budi a jucat bine azi, a încercat. Atenţie, el nu e pregătit sută la sută, însă azi a avut un randament bun fizic, dar şi ca realizări, sunt mulţumit.

Toţi trebuie să muncim, să reuşim să rămânem în astea 6 echipe pentru play-off. Evident că mă îngrijorează că nu marcăm, trebuie să muncim mai mut, nu am dat gol de 3 etape, trebuie să ne punem nişte semne de întrebare”, a declarat Ciobotariu, la finalul paridei de la Ovidiu, scor 0-3 cu Farul Constanța.

Budescu, încă nepregătit fizic sută la sută, a rezistat pe teren până în minutul 84, când a fost înlocuit de Merloi.

• Farul a pus capăt unei serii a echipei FC Voluntari de 11 meciuri consecutive fără înfrângere, 4 victorii şi 7 egaluri.

Farul - Voluntari 3-0

Farul: Aioani - Dussaut (Boboc '77), Larie, Ghiţă, De Nooijer - Artean (Mladen '46), Nedelcu, Grameni - Iancu (Purece '46), Petre (Moldoveanu '70), Omoh (Ciobanu '46). Antrenor: Gheorghe Hagi

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, D. Ciobotariu, C. Achim, Armaş - Meleke, Droppa (Tavares '84) - Costin (Lopes '57), Budescu (Merloi '84), Ion Gheorghe - Nemec (Fulop '70) Antrenor: Liviu Ciobotariu