Gică Hagi a explicat plecarea lui Constantin Budescu, la doar 8 luni de la sosirea la Farul Constanța

Budescu Farul Constanta Gica Hagi Gigi Becali Superliga Constantin Budescu
Ionuț Stoica
Data publicarii: Sambata 20 Aprilie 2024, 08:40
Data actualizarii: Sambata 20 Aprilie 2024, 09:19

Meciul dintre Farul Constanța și CFR Cluj s-a încheiat cu victoria campioanei României, scor 5-1, în etapa a 5-a din play-off.

În urma victoriei categorice de la Ovidiu, împotriva celor de la CFR Cluj, "Regele" a explicat plecarea lui Budescu de la echipă. Hagi a avut doar cuvinte de laudă la adresa atacantului de 35 de ani, ce a contribuit cu opt goluri și 10 pase decisive în acest sezon.

Gheorghe Hagi: "Casa lui Budescu este la Constanța"

În ziua meciului, rețelele de socializare au fost umplute de informația că Farul s-a despărțit de Budescu, după doar opt luni de la venirea pe litoral.

• Constantin Budescu

"Nu știu dacă am renunțat complet în momentul de față, clubul știe mai bine. Costică ne-a ajutat foarte mult în perioada de vară până în iarnă, după care lucrurile n-au mers așa cum trebuie.

Ne-am despărțit așa cum trebuie, el mai trebuie să vrea să mai joace. Și eu mi-am dorit mult (n.r. - să lucrez cu el), i-am spus că oricând vrea, casa lui este la Constanța." a declarat Gică Hagi, la sfârșitul meciului cu CFR Cluj.

Farul Constanța - CFR Cluj 5-1

După acest rezultat, campioana în exercitiu ocupă poziția secundă, cu 32 de puncte, la 12 distanță de liderul FCSB, care așteaptă vizita Rapidului antrenat de Bogdan Lobonț.

Băieții lui Hagi au deschis scorul în minutul 22 cu o execuție superbă a lui Louis Munteanu. Pe finalul de primă repriză, truparea de pe litoral a reușit să înscrie încă o dată, prin Ionuț Cojocaru.

Măcelul a continuat în a doua repriză, cu Constantin Grameni înscriind un gol superb în minutul 68.

Ardelenii au reușit să reducă din deficit în minutul 76 prin Philip Otele, dar speranțele unei reveniri nu au fost de durată, întrucât, Ionuț Cojocaru era pe cale să înscrie o "dublă" în minutul 78. Tabela a fost fixată de către Cristi Ganea, în minutul 83.