Fotbalistul care l-a făcut pe Ilie Dumitrescu să sune imediat. "L-am felicitat!"

Ilie Dumitrescu hagi Michael Omoh Fotbal intern
Data publicarii: Joi 27 Ianuarie 2022, 09:02
Data actualizarii: Joi 10 Februarie 2022, 17:30

Ilie Dumtirescu e impresionat de un jucător valoros din fotbalul românesc.

Farul Constanţa a învins-o pe FC U Craiova cu scorul de 3-2 (3-0), luni seara, pe teren propriu, la Ovidiu, în ultimul meci din etapa a 22-a a Ligii I de fotbal. Cele două echipe şi-au împărţit momentele de joc, gazdele dominând prima repriză, în timp ce oaspeţii au fost mai buni după pauză.

Nigerianul Michael Omoh a marcat de două ori pentru Farul la primul său meci după venirea de la Academica Clinceni (5, 45), celălalt gol al constănţenilor fiind reuşit de spaniolul Jefte Betancor (34), golgheterul la zi al Ligii I, cu 12 reuşite.

Ilie Dumitrescu, impresionat de Omoh

Omoh, adus de Gică Hagi de la Academica, a fost cel mai bun jucător al meciului. Fostul mare jucător al Stelei, Ilie Dumitrescu, a povestit că l-a sunat pe Hagi pentru a-l felicita.

”L-am sunat pe Hagi și l-am felicitat pentru mutarea pe care a făcut-o, transferul lui Michael Omoh”, a declarat Ilie Dumitrescu, potrivit digisport.ro.

În vârstă de 31 de ani, nigerianul Omoh evoluează ca mijlocaş stânga sau aripă stânga şi în luna decembrie a anului trecut s-a clasat pe primul loc în clasamentul celor mai buni dribleuri din Liga I, conform studiului realizat de CIES Football Observatory.

În cariera sa a mai evoluat în campionatul Suediei pentru Ostersund, Orebro sau Mjallby, în Israel pentru Hapoel Kfar Saba şi Maccabi Ahi Nazareth, dar şi în campionatul României pentru Politehnica Iaşi (ianuarie - august 2020) şi Academica Clinceni (iulie - decembrie 2021).