"E unul dintre cei mai buni jucători ai Barcelonei!" Ilie Dumitrescu și-a ales favoritul

Fotbal extern
Data publicarii: Joi 13 Ianuarie 2022, 08:55
Data actualizarii: Joi 13 Ianuarie 2022, 09:09

Ilie Dumitrescu nu a ratat partida Barcelona - Real Madrid 2-3.

Real Madrid s-a calificat în finala Supercupei Spaniei la fotbal, învingând-o cu scorul de 3-2 după prelungiri pe marea sa rivală FC Barcelona, miercuri, pe stadionul King Fahd International din Riad (Arabia Saudită), în penultimul act al competiţiei.

Madrilenii au obţinut a 100-a lor victorie în istoria El Clasico graţie golurilor marcate de brazilianul Vinicius Junior (24), francezul Karim Benzema (72) şi uruguayanul Fede Valverde (98), introdus în joc finalul reprizei secunde. Pentru catalani au punctat olandezul Luuk de Jong (42) şi spaniolul Ansu Fati (83).

Dembele l-a impresionat pe Ilie Dumitrescu

Ilie Dumitrescu, fost jucător în Primera Division, la Sevilla (1995, 13 meciuri, un gol), a urmărit meciul de miercuri seara și și-a ales favoritul.

"Dembele mi s-a părut foarte activ, și-a asumat multe acțiuni individuale. A arătat ca un lider, a avut și centrarea de la primul gol. Dembele este unul dintre cei mai buni jucători de la Barcelona în momentul de față. Are și el nevoie de reușite", a decalrat Ilie Dumitrescu, potrivit digisport.ro.

Marele derby al fotbalului spaniol a fost urmărit de 30.000 de spectatori, numărul maxim permis de autorităţile locale la acest joc, în condiţiile restricţiilor sanitare legate de Covid-19.

Real Madrid va înfrunta duminică seara, în finala Supercupei, câştigătoarea întâlnirii dintre Atletico Madrid, campioana en titre din La Liga, şi Athletic Bilbao, câştigătoarea Supercupei Spaniei în 2021, programată în această seară (joi), tot în capitala Arabiei Saudite.