Florin Prunea, impresionat de jocul lui Dinamo în prima repriză cu UTA Arad: „Nu arată a echipă de playout!”

Florin Prunea Dinamo UTA Arad Fotbal intern Florin Prunea
Data publicarii: Vineri 08 Martie 2024, 21:24
Data actualizarii: Vineri 08 Martie 2024, 21:27

Fostul mare fotbalist Florin Prunea s-a declarat impresionat de jocul lui Dinamo în prima repriză a meciului cu UTA Arad, din ultima etapă a sezonului regulat al Superligii.

Dinamo a dominat prima repriză a meciului cu UTA Arad, dar a reușit să înscrie un singur gol, prin Goncalo Gregorio (minutul 20').

"Am văzut Dinamo. Dinamo care domină cu autoritate. Eu cred că scorul nu reflectă realitatea din teren. Putea să fie mai mult”, a spus Prunea la Digisport.

Prunea este convins că antrenorul arădenilor va face schimbări la pauză, însă a ținut să puncteze faptul că „roș-albii” sunt greu de bătut în această perioadă: "Cred că va schimba la pauză Mircea Rednic... Dinamo arată ca o echipă care nu este e playout".

Dinamo - UTA Arad, CFR Cluj - FC Hermannstadt, FC Botoșani - Farul Constanța, Petrolul Ploiești - Sepsi Sfântu Gheorghe și FC Voluntari - U Cluj, meciurile decisive pentru calificarea în play-off din ultima etapă a sezonului regulat al Superligii, sunt LIVE TEXT pe SPORT.RO începând cu ora 20:00.

Dinamo - UTA Arad, istoria întâlnirilor directe

"Câinii" au obținut rezultate bune în ultimele cinci meciuri jucate în acest final se sezon, reușind să obțină trei victorii, un egal și o înfrângere.

De cealaltă parte, UTA Arad traversează o formă excelentă, având o singură înfrângere în ultimele șapte etape. Echipa a obținut cinci victorii și un rezultat de egalitate în această perioadă.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 79 de ori în principala competiție din România. Dinamo a obținut 38 de victorii, în timp ce UTA Arad a câștigat de 21 de ori. 20 de meciuri s-au terminat la egalitate.