VIDEO Fiorentina a câștigat turneul amical Superbet International Cup de la București

Data publicarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 17:29
Data actualizarii: Sambata 10 Decembrie 2022, 17:37

Turneul de pe Arena Națională a fost câștigat de fosta echipă a lui Adrian Mutu, Fiorentina.

Rapid a fost învinsă cu scorul de 3-0 (1-0) de formaţia italiană Fiorentina, sâmbătă, în ultimul meci al turneului amical International Cup de la Bucureşti la care a mai participat şi gruparea Borussia Dortmund.

Cele trei goluri ale întâlnirii au fost marcate de Christian Kouame (minutul 30) şi Marco Benassi (minutul 43 şi 60+1).

Antrenorul Adrian Mutu a început partida cu următorul unsprezece: Moldovan - Onea, Săpunaru, Iacob, Ştefan - Crepulja, Ciobanu - Sefer, Pănoiu, Emmers - Dugandzic. În repriza a doua au mai intrat Drăghia, Morais, Ignat, G. Gheorghe, Kait, Crivac, Al. Stan, Dima şi Bădescu.

Pentru Fiorentina au evoluat următorii jucători: Gollini - Kayode, Quarta, Igor, Terzic - Benassi, Duncan - Amatucci, Barak, Distefano - Kouame.

Moment special cu Mutu

Antrenorul echipei Rapid, Adrian Mutu, a primit înaintea partidei din partea managerului general al clubului Fiorentina, Joe Barone, tricoul oficial de joc al grupării italiene inscripţionat cu numele său şi numărul 10. Ca jucător, Mutu a evoluat 5 ani la Fiorentina, marcând 69 de goluri în 143 de meciuri.

În primele două partide ale turneului s-au înregistrat următoarele rezultate: FC Rapid - Borussia Dortmund 1-2 şi Borussia Dortmund - Fiorentina 0-2. Fiorentina a câştigat turneul de la Bucureşti, având două victorii în tot atâtea meciuri disputate.

• Turneul s-a disputat după sistemul fiecare cu fiecare, o partidă având 60 de minute (două reprize a câte 30 de minute), cu pauză de cinci minute.