FC Botoșani - Dinamo 4-0 | Oh, Jaja! „Câinii”, înfrângere usturătoare pe terenul echipei lui Croitoru! Aici tot se s-a întâmplat

FC Botosani - Dinamo Fotbal intern
Data publicarii: Luni 07 Februarie 2022, 21:10
Data actualizarii: Luni 07 Februarie 2022, 22:07

FC Botoșani s-a impus fără probleme în meciul cu Dinamo.

FC Botoșani - Dinamo 4-0

Moldovenii au câștigat fără probleme în meciul cu Dinamo și s-au apropiat la un punct de FC Voluntari, aflată pe locul 3, cu 42 de puncte. Pentru Dinamo continuă situația critică și rămâne pe penultimul loc în clasament, cu doar 12 puncte obținute.

• Marius Croitoru

„Câinii” au patru înfrângeri consecutive în campionat.

FINAL!

Minutul 84: GOOOOL BOTOȘANI! Fili primește la aproape 30 de metri, avansează cu balonul la picior și șutează puternic, învingându-l pe Figueiredo.

Minutul 65: GOOOOOL BOTOȘANI! Jaja primește în afara careului, îi driblează pe toți jucătorii lui Dinamo, trece și de Figueiredo și șutează din unghi, direct în poartă.

Minutul 46: Partida a fost reluată!

PAUZĂ

Minutul 45+2: OCAZIE DINAMO! Rodriguez îi pasează lui Ivanovski, care reușește să îl depășească pe Dawa, dar trimite pe lângă poartă.

Minutul 27: GOOOOL BOTOȘANI! Jaja majorează diferența, dintr-o acțiune personală superbă. Acesta șutează de la 20 de metri distanță ditrect în vinclul porții adverse.

Minutul 12: GOOOOL BOTOȘANI! Braun centrează în careu, iar portarul Figueiredo respinge până la Mihai Roman II, care înscrie pentru prima oară de la revenirea la FC Botoșani. Atacantul adus de la Universitatea Craiova nu mai marcase de pe 30 august 2019, adică de acum 893 de zile.

Minutul 5: Tomozei se accidentează și este înlocuit de Crețu.

Minutul 1: Ivanov primește o pasă de la Ivanovski. Bulgarul șutează în brațele lui Pap.

Minutul 1: Partida ce se dispută pe stadionul ”Municipal” din mijlocul orașului Botoșani a început. Centralul partidei, George Găman.a fluierat startul meciului. Posesia inițială este pentru Dinamo.

18:15 Echipele de start:

12:00 FC Botoșani și Dinamo se întâlnesc pe stadionul ”Municipal” din orașul moldav în ultimul meci al etaipei din Liga 1. Înaintea acestui meci, Botoșani e pe locul 4 în clasament, cu 38 de puncte după 23 de etape, 23-20 golaveraj, în timp ce Dinamo se situează pe penultimul loc, 15, cu 12 puncte, 16 goluri marcate și 48 primite

Eduard Pap, portarul lui FC Botoșani, a prefațat partida.

”Trebuie să luăm cele trei puncte, nu vrem să ne gândim la altceva! Avem nevoie de ele ca să ne îndeplinim obiectivul, trebuie să facem tot ce depinde de noi pentru a câștiga acest meci. Va fi un meci dificil, cu o echipă disperată după puncte, dar avem o echipă bună și nu cred că avem voie să ne încurcăm.

Vor veni și își vor juca șansa. Cu fiecare meci care trece, vor avea tot mai puține șanse de a se salva de la retrogradare, atunci fiecare meci este ca o finală pentru ei. Vor da tot ce au mai bun, dar trebuie să ne facem jocul nostru, să nu ne uităm la Dinamo. Dacă intrăm pe teren 100% concentrați, nu va fi nicio problemă. E important să luăm cele 3 puncte, și 1-0 e de ajuns.

Nici nu vreau să mă gândesc că vor sparge gheața la Botoșani. Avem 3 meciuri într-o săptămână, în care putem rezolva intrarea în play-off”, a declarat Eduard Pap, la conferința de presă premergătoare jocului FC Botoșani - Dinamo.

• 29 octombrie 2021, FC Botoşani - Farul 0-2: a fost singura înfrângere suferită de moldoveni în ultimele opt meciuri disputate pe teren propriu în campionat, în rest au trei victorii şi patru rezultate de egalitate.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 21 de ori în principala competiţie internă, de nouă ori s-au impus moldovenii, șapte ori au câştigat bucureştenii, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FC Botoşani gazdă: 10 meciuri - 6 succese FC Botoşani - două remize - două victorii Dinamo.

Primele dispute din campionat au fost cele din ediţia 2013/2014, când Dinamo s-a impus în ambele jocuri, 1-0 acasă (George Ţucudean) şi 2-1 în deplasare (dublă Bilinski / Istvan Fulop).

Întâiul succes din contul moldovenilor: 14 septembrie 2014, FC Botoşani - Dinamo 3-2. Acest joc a intrat în istoria grupării botoşănene drept primul disputat acasă în nocturnă.

Două remize albe s-au înregistrat de-a lungul timpului, dintre care una singură cu FC Botoşani gazdă, pe 23 octombrie 2017. Ultima victorie din contul bucureştenilor: 22 aprilie 2019, Dinamo - FC Botoşani 1-0.

Cea mai mare diferenţă de scor: 24 ianuarie 2021, FC Botoşani - Dinamo 4-0.

Cea mai recentă întâlnire directă: 19 septembrie 2021, Dinamo - FC Botoşani 1-2, goluri înscrise de Gabriel Torje, respectiv Hervin Ongenda şi Herve Kage.

Partida va fi una specială pentru Marius Croitoru, care va bifa meciul 100 în Liga 1, el fiind cel mai longeviv antrenor activ pe prima scenă. De reamintit faptul, că sub conducerea sa, FC Botoşani s-a calificat de două ori în play-off, în ediţiile 2019/20 şi 2020/21.

• Marius Croitoru vs Flavius Stoican: duel în premieră pe prima scenă;
  • Flavius Stoican vs FC Botoşani în Liga 1: 13 jocuri - 5 victorii - 3 remize - 5 înfrângeri.